تحصیل در رشته پزشکی لهستان

دوره های علوم پزشکی در لهستان

تحصیل در رشته پزشکی لهستان

تحصیل در رشته پزشکی لهستان: فرصت مطالعه در یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی جهان است. دوره های 6 ساله ی پزشکی عمومی، دوره ی 4 ساله تخصص، دوره ی 5 ساله ی دندانپزشکی و داروسازی، دوره ی 3 ساله ی کارشناسی پرستاری و دوره های مقدماتی (فاندیشن) انگلیسی زبان این کشور، میان دوره هایی است که بیشترین دانشجویان را از سراسر جهان به خود جذب می کنند. هر ساله دانشجویانی از آمریکا، کانادا، نروژ، سوئد،عربستان سعودی، ترکیه، هند، چین و …این چالش را پذیرفته و در دانشگاه های لهستان ثبت نام می کنند.

تحصیل در رشته پزشکی لهستان

 

دانشگاه های پزشکی لهستان از جمله بهترین گزینه ها برای افرادی هستند که به دنبال تحصیل در رشته ی پزشکی به زبان انگلیسی در خارج از کشور هستند. بالغ بر 11 دانشکده پزشکی در لهستان، دوره های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. علاوه بر دوره های پزشکی عمومی و دوره های ادغام شده ی دندانپزشکی و داروسازی، دانشگاه های این کشور یک دوره ی 4 ساله ی تحصیلات عالی به زبان انگلیسی را برای افرادی که دارای مدرک لیسانس هستند، ارائه می دهند. اکثر دانشگاه های پزشکی یک سال مقدماتی را برای تحصیلات بیشتر پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می دهند و افرادی که تمایل دارند تحصیلاتشان به زبان لهستانی باشد، می توانند دوره ی یک ساله به زبان لهستانی را دنبال کنند.

فارغ التحصیلان دوره های انگلیسی زبان دوره های پزشکی در لهستان، واجد شرایط اپلای به دوره های رزیدنسی در بیمارستان های آموزشی دانشگاه های کشورهای مختلف هستند.

تحصیل در رشته پزشکی لهستان

دلایل تحصیل در رشته پزشکی

تحصیل در لهستان

دوره های علوم پزشکی در لهستان

دوره ی پیش دانشگاهی (فاندیشن): دوره های یک ساله آماده سازی پزشکی

دوره ی کارشناسی پزشکی: دوره های 6 ساله

دوره ی تخصص پزشکی: دوره های جهشی 4 ساله

دوره های دندانپزشکی: دوره های 5 یا 6ساله

دوره های داروسازی: دوره ی 5 ساله داروسازی

دوره های پرستاری: 3 سال دوره کارشناسی پرستاری

دوره های دکترا: 3 سال دوره دکترا پزشکی

 

شرایط تحصیل در رشته ی پزشکی در لهستان

داوطلبینی که قصد تحصیل پزشکی در لهستان را دارند باید از دبیرستان یا کالج فارغ التحصیل شده باشند و دیپلم (گواهینامه) خود را با نمرات بالا در دروس زیست شناسی، فیزیک، شیمی گذرانده باشند. دانشجویانی که از دانشگاه یا کالج فارغ التحصیل شده اند باید مدرک لیسانس خود را ارائه نمایند. همچنین دانشجویان از کشورهای غیرانگلیسی زبان باید تسلط خود بر زبان انگلیسی را با آزمون های تافل یا آیلتس اثبات نمایند. برخی از دوره های پزشکی ارائه شده در کشور لهستان ممکن است دارای آزمون ورودی باشند.

ساختار آموزشی رشته  پزشکی در لهستان

برنامه های پزشکی لهستان از شش سال متوالی از تحصیلات پزشکی، پیش بالینی و بالینی تشکیل می شود. متقاضیان باید در دروس پایه همانند فیزیک، شیمی، و زیست شناسی قوی باشند. برخی از دانشگاه های لهستان برای دانشجویان علاقمند به تحصیل در رشته پزشکی دوره های انگلیسی زبانی را ارائه می دهند. این برنامه شامل دو قسمت می باشد:

 1. A) دوره های 6 ساله برای دانشجویان فارغ التحصیل از دبیرستان
 2. B) دوره های 4 ساله برای فارغ التحصیلان دانشگاه یا کالج

*در پایان هر دوره به دانشجویان مدرک MD (دکترای پزشکی) اعطا می شود.

مزایای تحصیل رشته های پزشکی در لهستان

 • وجود دانشگاه های عالی در لهستان
 • مدارک شناخته شده در سطح جهانی، کیفیت آموزش
 • هزینه های پایین و مقرون به صرفه ی تحصیل و زندگی در لهستان
 • زندگی فرهنگی و دانشجویی پویا
 • عضوی از برنامه ی آراسموس
 • وجود بورسیه های زیاد برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا
 • برنامه ی تحصیلی مطابق با استانداردهای آمریکا/ بین المللی
 • امکان استفاده از سیستم انتقال واحد اروپایی (ECTS)/ دانشجویان می توانند در هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا ادامه تحصیل دهند.
 • عضوی از کشور های شنگن/ امکان استفاده از ویزای شنگن
 • دارای گزینه های اقامتی برای دانشجویان خارجی/ دانشگاه های پزشکی لهستان اکثرا خوابگاه هایی را در خود دانشگاه برای دانشجویان تدارک دیده اند.
 • امکان کار نیمه وقت در حین تحصیل
 • هزینه ی تحصیل مناسب در رشته ی پزشکی در لهستان

دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت و درمان

 • دانشگاه ورشو (university of Warsaw)
 • دانشگاه یاگیلونیا (Jagiellonian university)
 • دانشگاه تکنولوژی گدانسک (Gdansk university of technology)
 • دانشگاه تکنولوژی ورشو (Warsaw university of technology)
 • دانشگاه سیلسیا (University of Silesia in Katowice)

*همه ی دانشگاه های ذکر شده دوره ی پزشکی را ارائه نمی دهند.

دانشگاه علوم پزشکی ورشو

دانشگاه علوم پزشکی ورشو (Medical University of Warsaw) بزرگترین و برجسته ترین مدرسه ی پزشکی در لهستان می باشد. این دانشگاه قدمتی 200ساله داشته و در سال 1802 میلادی پایه گذاری شده است. این دانشگاه در طی این سالها متخصصانی برجسته در زمینه ی پزشکی و داروسازی را آموزش داده است. به دلیل رقابت پذیری دانشگاه با سایر دانشگاه های اروپا  در جذب دانشجویان         بین المللی، بخش انگلیسی زبان دانشگاه علوم پزشکی ورشو نیز در سال 1993 تاسیس شد. دانشجویان انگلیسی زبان در این دانشگاه تجربه ی ناب تحصیل در کلاس اروپایی و جهانی را بدست می آورند. دانشگاه علوم پزشکی ورشو برای اطمینان خاطر از کیفیت جهانی دوره های پزشکی خود، همکاری ها و وابستگی هایی با سایر مراکز آموزش پزشکی در جهان دارد. در قالب این همکاری ها دانشجویان و اساتید بین مراکز تبادل می گردند تا سطح پژوهشی و علمی دانشگاه ها ارتقا یابد. از جمله همکاری ها و وابستگی های دانشگاه ورشو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • همکاری با 106 دانشگاه اروپایی
 • عضویت در برنامه آراسموس
 • عضویت در برنامه تبادل مطالعات دانشگاهی اروپا (CEEPVS)
 • کالج پزشکی دانشگاه ایلی نوی ایالات متحده

دوره های موجود به زبان انگلیسی در دانشگاه علوم پزشکی ورشو

 

 • دکترای پزشکی 6 ساله
 • دکترای پزشکی 4 ساله برای دارندگان لیسانس
 • فوق لیسانس داروسازی 5 ساله
 • دکترای دندانپزشکی 5 ساله

 

دکترای پزشکی برای فارغ التحصیلان دبیرستان

دارندگان دیپلم دبیرستان برای ورود به برنامه پزشکی دانشگاه ورشو مستلزم گذراندن دوره ی پیش دانشگاهی در دانشگاه هستند. چنانچه داوطلبان مدرک ایلتس با نمره حداقل 6 را داشته باشند نیازی به گذراندن دوره ی یک ساله زبان دانشگاه ندارند و صرفا باید دروس پایه پزشکی را فرا بگیرند. دوره پیش دانشگاهی  9 ماه به طول می انجامد و دانشجویان دروس زیست شناسی، آناتومی، شیمی و فیزیک را فرا می گیرند. در پایان دوره پیش دانشگاهی از دانشجویان آزمون گرفته می شود و درصورت موفقیت دوره ی 6 ساله ی دکترای پزشکی آنها آغاز می گردد. این آزمون ورودی متشکل از 100 سوال چهار گزینه ای (35سوال زیست، 35سوال شیمی و 30 سوال فیزیک) می باشد. شاید عدم وجود سوالات ریاضی در این آزمون خبر خوبی برای آن دسته از داوطلبان باشد که با وجود شایستگی لازم صرفا به دلیل ضعف در درس ریاضی از رویای خود یعنی تحصیل در رشته پزشکی  باز مانده اند.

آزمون ورودی

ثبت نام اینترنتی آزمون ورودی از 6 مارس 2017 برای تمامی داوطلبان آغاز می گردد. این آزمون ورودی بجز ورشو در چند شهر دیگر جهان نیز برگذار می شود که تاریخ  به خصوص خود را دارند و به قرار زیر می باشند:

برلین (آلمان): از 6 آپریل 2017 الی 28 مارس 2017

 

ورشو(لهستان)، تورنتو(کانادا)، نیویورک(امریکا)، اوسلو(نروژ)، استکهلم(سوئد) و کوالالامپور(مالزی): از 6 می الی 24 آپریل

 

اخذ پذیرش از دانشگاه ورشو لهستان

داوطلبان می توانند از تاریخ 6 مارس 2017 الی 16 ژوئن 2017 برای این دوره درخواست پذیرش نمایند. نتیجه پذیرش تا پایان جولای 2017 اعلام می گردد.متقاضیان بایستی مبلغ 200یورو (غیرقابل استرداد) به حساب دانشگاه پرداخت نمایند.

شرایط زبان

فارغ التحصیلان دبیرستان و دارندگان لیسانس میبایستی حداقل شرایط زبانی زیر را برای ورود به دوره پزشکی داشته باشند:

 • ایلتس (در تمامی مهارتها حداقل 6)
 • تافل (حداقل 90)

دوره زبان انگلیسی در دانشگاه ورشو

داوطلبان می توانند چنانچه از آمادگی لازم در زبان انگلیسی برخوردار نیستند در دوره ی یکساله آموزش زبان انگلیسی دانشگاه شرکت کنند و سطح دانش زبانی خود را به سطح لازم برای ورود به برنامه های آموزشی برسانند.

شهریه دانشگاه ورشو

 

 • شهریه دوره 6 ساله دکترای پزشکی 11.100,000 یورو به ازای هرسال می باشد. این مبلغ در طول شش سال ثابت است.
 • شهریه دوره 4 ساله دکترای پزشکی 14.400,000 یورو به ازای هر سال می باشد. این مبلغ در طول چهار سال ثابت است.
 • شهریه دوره 5 ساله دکترای دندانپزشکی به ترتیب سال اول 15.000,000، سال دوم 15.800,000، سال سوم 16,500.000، سال چهارم 17.400,000 و سال پنجم 18.200,000 یورو می باشد.
 • شهریه دوره 5 ساله فوق لیسانس داروسازی 9.500,00 یورو در سال می باشد. این مبلغ در طول پنج سال تغییری نمی کند.

دکترای دندانپزشکی در دانشگاه ورشو

رشته ی دندانپزشکی از سال 1809 تا به امروز در دانشگاه علوم پزشکی ورشو تدریس شده است. بخش انگلیسی زبان آموزش دندانپزشکی در سال تحصیلی 2012/2013 در این دانشگاه تاسیس شد تا دانشجویان بین المللی بتوانند به زبان انگلیسی در رشته ی دندانپزشکی تحصیل کنند.

رشته ی دندانپزشکی در دانشگاه ورشو 5 سال به طول می انجامد و دانشجویان پس از سپری کردن 10 ترم موفق به دریافت مدرک دکترای دندانپزشکی از دانشگاه می گردند. دانشجویان پس از پایان هر سال تحصیلی موظف هستند تا 4 هفته را در تابستان صرف آموزش عملی نمایند، ممکن است دانشجویان بتوانند این زمان را در نهادهای معتبر آموزشی کشور خودشان بگذرانند. مدرک دکترای دندانپزشکی این دانشگاه در تمامی کشورهای اروپایی و ایالات متحده دارای اعتبار می باشد. دانشجویان فارغ التحصیل چنانچه مایل باشند می توانند در دانشگاه علوم پزشکی بعنوان پژوهشگر یا استاد کار کنند.

تحصیل در رشته پزشکی لهستان

 

شرایط زبان

همانند رشته پزشکی می باشد و داوطلبان بایستی دانش زبانی در حد سطوح زیر داشته باشند یا در غیر این صورت در دوره ی یکساله ی زبان دانشگاه شرکت کنند:

 • ایلتس (در تمامی مهارتها حداقل 6)
 • تافل (حداقل 90)

 

دوره ی یک ساله ی فاندیشن یا پیش دانشگاهی در دانشگاه ورشو

این دوره برای داوطلبانی است که فاقد آمادگی لازم برای گذراندن آزمون ورودی دانشکده پزشکی هستند. دروس پایه پزشکی شامل زیست شناسی، آناتومی، شیمی و فیزیک را فرا بگیرند. در پایان این دوره دانشجویان درصورت موفقیت در آزمون پایانی وارد دوره ی 6 ساله دندانپزشکی می شوند.

 

آزمون ورودی دانشکده پزشکی ورشو

ثبت نام اینترنتی آزمون ورودی از 6 مارس 2017 برای تمامی داوطلبان آغاز می گردد. این آزمون ورودی بجز ورشو در چند شهر دیگر جهان نیز برگذار می شود که تاریخ  به خصوص خود را دارند و به قرار زیر می باشند:

برلین (آلمان): از 6 آپریل 2017 الی 28 مارس 2017

 

فوق لیسانس داروسازی

این دوره 5 سال به طول می انجامد. و دانشجویان در پایان این دوره مدرک فوق لیسانس خود را دریافت می کنند. پس از پایان تحصیلات 5 ساله فارغ التحصیلان باید 6 ماه را به صورت عملی به کار بپردازند و پس از آن قادر خواهند بود مستقلا کار کنند.

 

شرایط پذیرش رشته داروسازی در دانشگاه ورشو

داوطلبان تحصیل در رشته داروسازی باید مانند داوطلبان پزشکی و دندانپزشکی باید آزمون ورودی بدهند.

تحصیل در رشته پزشکی لهستان

 

دانشگاه پزشکی یاگیلونیا (jagiellonian university)

 

دانشگاه یاگیلونیا قدیمی ترین دانشگاه لهستان به حساب می آید. این دانشگاه در سال 1364 میلادی در شهر کراکف تاسیس شده است. کالج پزشکی دانشگاه یاگیلونیا از سال 1994 اقدام به پذیرش دانشجویان در رشته پزشکی به زبان انگلیسی می نماید. در سال تحصیلی 2011/2012 نزدیک به 600 دانشجوی بین المللی از بیش از 20کشور دنیا وارد کالج پزشکی یاگیلونیا شدند. این دانشگاه یک برنامه 4 ساله پزشکی و  دو برنامه ی 6 ساله پزشکی و دندانپزشکی دارد. برنامه ی 4 ساله برای فارغ التحصیلان کشورهای کانادا و امریکا می باشد که دروس پایه پزشکی را گذرانده اند. دوره ی 6 ساله برای فارغ التحصیلان دبیرستان می باشد و محدود به کشور خاصی نیست. دوره ی های کالج پزشکی یاگیلونیا با استانداردهای اروپا، دپارتمان تحصیلی ایالات متحده (Stafford Loan Program) و هیئت پزشکی کالیفرنیا انطباق پذیر است. دانشجویان سال آخر پزشکی می توانند بخشی از تحصیل خود را در دانشگاه هایی که طرف قرارداد با دانشگاه یاگیلونیا هستند بگذرانند، اسامی دانشگاه های طرف قرداد به شرح زیر است:

University of California San Diego

University of California Irvine

University of California Los Angeles

Loma Linda University medical center

University of Rochester school of medicine and dentistry

Case Western Reserve University in Cleveland

از ویژگی های منحصر به فرد دانشگاه پزشکی یاگیلونیا این است که فارغ التحصیلان هر دو رشته ی پزشکی و دندانپزشکی می توانند دوره ی رزیدنسی و تکمیلی خود را در بیمارستان های آموزشی وابسته به دانشگاه در سایر نقاط دنیا بگذرانند. کشورها  به شرح زیر است:

 

USA (Illinois, Alabama, Arizona, Michigan, Utah, Vermont, New York, Georgia, New Jersey, Florida, Pennsylvania, Connecticut, West Virginia, Ohio, Louisiana, South Carolina and Washington DC)

 

(Canada (Quebec, Ontario, Saskatchewan, British Columbia, Alberta

 

Australia                                                      Sweden

 

England                                                       Poland

 

Ireland

 

Norway

دوره های ارائه شده در دانشگاه یاگیلونیا

 • دکترای پزشکی به زبان انگلیسی
 • دکترای جراحی دندانپزشکی به زبان انگلیسی

 

زمان اپلای برای دانشگاه یاگیلونیا

برای سال تحصیلی 2018/2019 : از 1 فوریه 2018 الی 4 می 2018

داوطلبان باید 18 یورو بابت اپلیکیشن فی بپردازند.

 

شرایط پذیرش پزشکی در دانشگاه یاگیلونیا

داوطلبان باید دروس زیست، شیمی و فیزیک را با نمرات قابل قبول پاس کرده باشند و این نمرات در مدرک آنها قید شده باشد. چنانچه دروس پاس شده در طی دبیرستان مورد تایید دانشگاه باشد متقاضیان می توانند در آزمون ورودی رشته ی پزشکی شرکت کنند. آزمون ورودی شامل 100پرسش چهار گزینه ای (55سوال زیست شناسی) و ( 45سوال شیمی) می باشد و داوطلبان 150 دقیقه برای پاسخگویی به سوالات زمان دارند. پذیرش داوطلبان براساس نتایج آنها در آزمون می باشد. این آزمون ورودی در شهرهای کراکوف(لهستان)، اوسلو(نروژ) و شیکاگو(امریکا) برگذار می شود. داوطلبان باید برای نشان دادن توانایی زبان خود مدارک بین المللی زبان ارائه نمایند. حداقل نمرات مدارک زبان آنها ایلتس (6.5)، تافل آی بی تی(87) و توییک(700) می باشد.

تحصیل در رشته پزشکی لهستان

 

نمونه سوالات زیست شناسی و شیمی آزمون ورودی کالج پزشکی یاگیلونیا:

زیست شناسی

شیمی

دوره ی یک هفته ای آمادگی آزمون ورودی:

کالج پزشکی یاگیلونیا برای داوطلبانی که نیازمند کسب آمادگی لازم برای شرکت در آزمون می باشند یک دوره ی یک هفته ای تدارک دیده است تا داوطلبان با نوع سوالات و سطح آنها بیشتر آشنا شوند. این دوره 5 روزه می باشد و در هر روز داوطلبان 8 ساعت در کلاس حضور پیدا می کنند. این دوره در دانشگاه یاگیلونیا برگذار می شود و امکانات اقامتی برای داوطلبان فراهم است. هزینه ی این دوره 750یورو می باشد. زمان ثبت نام برای آزمون از 31مارس الی 30 ژوئن می باشد و دوره در ابتدای ماه جولای برگذار می گردد. داوطلبانی که دیپلم آن ها (IB(International Baccalaureate می باشد نیز باید آزمون ورودی را بدهند.

 

زمان برگزاری آزمون ورودی کالج پزشکی یاگیلونیا

کراکوف(لهستان): 18می 2018

کراکوف(لهستان): 30 می 2018

شیکاگو(امریکا): 19می 2018

اسلو(نروژ): 2 ژوئن 2018

 

شهریه دوره های دانشکده پزشکی یاگیلونیا

دوره ی 6 ساله پزشکی: سال اول 13400یورو، مابقی سالها 13000یورو

دوره ی 4 ساله پزشکی: سال اول 12400یورو، مابقی سالها 12000یورو

دوره ی 5 ساله دندانپزشکی: سال اول و دوم 11000یورو، سال سوم 12500یورو، سال چهارم و پنجم 13000یورو

 

رنکینگ دانشگاه یاگیلونیا

برطبق داده های وبسایت usnews، دانشکده ی پزشکی یاگیلونیا دارای رنکینگ جهانی 264 می باشد.

 

دانشگاه پزشکی گدانسک (Gdansk medical university)

این دانشگاه بزرگترین مرکز آموزش پزشکی در منطقه ی شمال لهستان می باشد و در شهر گدانسک به همین نام واقع شده است. این دانشگاه دوره ی 6 ساله پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

دوره های دانشگاه پزشکی گدانسک به زبان انگلیسی

 • دکترای 6 و 4 ساله پزشکی
 • لیسانس پرستاری
 • لیسانس تغذیه
 • دکترای داروسازی
 • دوره ی پیش پزشکی

 

اخذ پذیرش از دانشگاه گدانسک

زمان اپلای  اول مارس 2017 و 16 جولای 2017 می باشد.

فارغ التحصیلان دبیرستان برای ورود به برنامه پزشکی باید آزمون ورودی بدهند. سوالات آزمون دروس زیست شناسی و شیمی می باشد و آزمون در تاریخ 30ژوئن و 28جولای در دانشگاه گدانسک برگذار میشود. داوطلبان براساس نمره ی آزمون ورودی، نمرات دیپلم دبیرستان و مصاحبه شفاهی انتخاب می شوند.

دوره ی پیش پزشکی/فاندیشن در دانشگاه گدانسک

این دوره که یکساله و شامل دوترم می باشد مختص داوطلبانی است که قصد تحصیل در رشته های پزشکی را دارند اما فاقد آمادگی لازم جهت پاس کردن آزمون ورودی هستند. در این دوره دروسی مانند زبان لهستانی، زبان انگلیسی، زیست شناسی، شیمی و فیزیک به دانشجویان تدریس می شود. این دوره از ابتدای اکتبر 2017 آغاز و تا می 2018 به طول می انجامد. مهلت اخذ پذیرشد دوره ی فاندیشن در دانشگاه گدانسک ابتدای مارس 2017 لغایت 31 آگوست 2017 است. پذیرش در دوره ی پیش پزشکی یا فاندیشن براساس نمرات زیست و شیمی دبیرستان و همچنین سطح زبان انگلیسی می باشد.

آزمون ورودی و مصاحبه دانشگاه پزشکی گدانسک

نمونه آزمون ورودی پزشکی دانشگاه گدانسک:  زیست شناسی شیمی

مصاحبه: سرفصل های مصاحبه

*این آزمون در شهرهای زیر و تاریخ های درج شده برگزار می گردد:

06.03.2017, Toronto, Canada

11-12.03.2017, Oslo, Norway

01.04.2017, Kristiansand, Norway

22.04.2017, Abu Dhabi, United Arab Emirates, Education Poland

23.04.2017, Dubai, United Arab Emirates

18.05.2017, New Delhi, India

04.06.2017, Stockholm, Sweden

06.06.2017, Ghotenburg, Sweden

16.06.2017, Oslo, Norway

17-18.06.2017, Oslo, Norway

20.06.2017, Dubai, United Arab Emirates

30.06.2017, Gdansk, Poland

03.07.2017, Kochi, India

04.07.2017, Bremen, Germany – cancelled

28.07.2017, Gdansk, Poland

شهریه دوره های دانشگاه پزشکی گدانسک

 • دکترای داروسازی: 5250یورو به ازای هر ترم
 • دکترای 6 ساله پزشکی: 10000یورو در سال
 • دوره ی پیش پزشکی: 7700 یورو در سال
 • لیسانس 3 ساله پرستاری: 5400 یورو در سال
 • لیسانس 3 ساله تغذیه: 4000 یورو در سال

رنکینگ  دانشگاه

دانشگاه پزشکی گدانسک براساس گزارش U.S. News & World Report در رشته پزشکی رتبه ی 320ام را دارد. و طبق گزارش Shanghai Academic Ranking of World Universities در رتبه ی 300تا400 قرار دارد. تحصیل در رشته پزشکی لهستان