پناهندگی در چک

پناهندگی در چک

خطرات پناهندگی در چک چگونه خواهد بود ؟ آیا پناهندگی در چک به افرادی که از طریق اقتصادی اقدام نموده اند اعطا می شود ؟ نظر کشور چک و مردم کشور چک نسبت به پناهندگی در چک چگونه خواهد بود ؟ شرایط کمپ ها در کشور چک برای پناهندگان چگونه می باشد ؟ آیا کشور چک در جمع کشور های عضو پیمان پذیرفتن پناهنده قرار دارد ؟ پناهندگی در چک و خطرات آن که باید بررسی گردد ؟ کشور چک به دلیل حضور در اتحادیه اروپا و عضویت در کشور های هم پیمان شنگن بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور چک می باشند . لذا در راستای مهاجرت به کشور چک بسیاری از افراد راه پناهندگی در چک را بر می گزینند . این در حالی است که بسیاری از راه های قانونی و بی خطر مهاجرت وجود خواهد داشت که افراد اطلاعی از آنها ندارند . راه پناهندگی به علت پر خطر بودن و ریسک زیاد آن قابل بررسی می باشد . ما در متون ذیل سعی در بررسی این موضوع خواهیم داشت . و تمام خطرات پناهندگی در چک و راه های اقدام به کشور چک را بررسی می نماییم .

در کشور چک هماهنگ کننده ی وضعیت امور مهاجرین پناهنده برای پناهندگی در چک توسط وزارت کشور چک بررسی می گردد . در صورت کلی وزارت کشور در کلیات بحث مهاجرت بین المللی و حمایت های بین المللی را عهده دار می باشد . در بخش های مهاجرت بین الملل و حمایت های بین المللی در سطوح قانون گذاری گوشه ای از وظایف وزرات کشور می باشد . در این راستا در تبیین سیاست های مهاجرت و مهاجرین به صورت مفهومی – تحلیلی و پیاده سازی آن در قوانین اقدام می نماید . از همین رو دولت چک برای حفاظت هر چه بیشتر از مرزهای شنگن اولویت خود را در جهت مهاجرت قانونی به این کشور قرار داده است و از ورود و مهاجرت غیر قانونی به این کشور از هر طریقی ممانعت به عمل می آورد . طبق قانون حقوقی ۳۲۶/۱۹۹۹ کول در زمینه اقامت مهاجرین در چک به اداره پلیس بیگانگان در چک واگذار شد . در این قانون اختیارات ادغام مهاجرین ، مهاجرت قانونی و غیر قانونی ، سیاست بازگرداندن مهاجرین ، حمایت از پناهجویان و حرکت آزادانه در چک و حوزه شنگن در سطح ملی و اروپا به این مرکز داده شد .

بحث پناهجویان در کشور چک با بخش حمایت از پناهجویان می باشد . مدیریت واحد های پناهجویان که در ذیل ارائه شده است توسط وزارت کشور چک است . واحد هایی که مسائل مربوط به پناهندگان و افرادی که در بازداشتگاه های چک می باشند با ادارات و موسسات ذیل می باشد :

۱٫گروه تحلیل و استراتژی

۲٫گروه روابط خارجی و اطلاعات از کشور مبدآ

۳٫گروه حفاظت بین الملل

۴٫ویزا و پشتیبانی ویزا

۵٫گروه اقامت و مباحث اداری

۶٫گروه اقامتهای خارجی در پراگ و شعبه مرکزی بوهمیا

۷٫گروه اقامت خارجی ها بوهمیا

۸٫گروه اقامت خارجی های موراویا

۹٫وزارت اقامت خارجی های استان ویسوچینا

۱۰٫گروه اقامت خارجی ها در منطقه هاردک کارلوف

۱۱٫گروه اقامت خارجی ها منطقه پاردوبیتسه

۱۲٫گروه اقامت خارجی ها منطقه مروینسیلسین

۱۳٫گروه اقامت خارجی ها منطقه الوموک

۱۴٫گروه اقامت خارجی ها پیلسن

۱۵٫گروه اقامت خارجی ها کارلووی واری

۱۶٫گروه اقامت خارجی ها در استی نادلبم

۱۷٫گروه اقامت خارجی ها لیبرتس

۱۸٫گروه اقامت خارجی ها منطقه زلین

۱۹٫ گروه نمایندگی اقدامات و رسیدگی

۲۰٫جدایی از دولت ، اقتصاد و تدارکات پشتیبانی

۲۱٫اداره مهاجرت

۲۲٫حفاظت از شنگن و هماهنگی با همکاری های شنگن

۲۳٫گروه پناهندگی و مهاجرت

۲۴٫اداره هماهنگی و مهاجرت

۲۵٫واحد دوبلین

 

در جامعه چک نسبت به پناهندگان دو گرایش رفتاری وجود دارد .بر این اساس در یک میلیون نفر جمعیت چک ۱٫۱۵۶ نفر برای پناهندگی اقدام نموده اند . در کشور چک بحث هایی در حال شکل گیری می باشد که بیانگر کم بودن منابع زیست محیطی و منابع حیاتی و استرس برای اتمام این منابع و اتفاقات ناشی از پذیرفتن پناهندگان در چک به وجود آمده است . در کشور چک حدود ۴ درصد از جمعیت آن را پناهنده تشکیل داده است . اکثریت پناهنده در کشور چک مربوط به مردمان کشور اسلواکی ، اوکراین و ویتنام می باشد . در کشور چک تا حدی بر سر زبان ها می باشد که در دانشگاه ها موضوعات پایان نامه ها را در ارتباط با پناهندگان مطرح می نمایند . برای پناهندگان در کشور چک برای افرادی که حتی شعار به زبان های ساده می دهند و پاسخ به مامورین می دهند برخورد تند و زننده ای خواهند دید . در این کشور شعار هایی از قبیل همه مسلمان ها تروریست نیستند اما همه تروریست ها مسلمان هستند نیز سر داده شده است .

پاسخ جامعه مدنی به بحث پناهندگان در چک :

تا قبل از بسته شدن مسیر بالکان از جمهوری چک برای مسیر ترانزیت به اروپای غربی استفاده می شد . در این راه به سمت اروپای غربی تعدادی در میان راه در کشور چک ماندن و با دیده شدن این افراد توسط پلیس در اردوگاه ها بازداشت شده و در مکانی شبیه به بازداشتگاه آنان را زندانی نمودند و یا آنان را به پرداخت هزینه های روزانه اقامت در چک مجبور نمودند . و کشور چک بخاطر نقض قانون کنوانسیون حقوق بشر مورد سرزنش کشور های اروپایی قرار گرفت . از این رو کشور چک درمان پناهندگان را به صورت عمومی اعلام نمود . در دیدگاه و نگرانی که برای جامعه مدنی بوجود آمده است علاوه بر تامین منابع به بیگانه ستیزی نیز فکر می نمایند . برای این منظور ، کشور چک چندین هزار پناهجو را به مجارستان ، صربستان ، اسلوونی و یونان فرستاد .

 

اقامت در کشور چک

اقامت قانونی در کشور چک از ۶ طریق امکان پذیر می باشد ، یکی از راه های اقامت در کشور چک ، ویزای توریستی می باشد که به صورت بازه زمانی محدود به شما اجازه ورود به کشور چک را می دهد ولیکن به صورت قانونی می توانید اقامت کوتاه مدت را کسب نمایید و می تواند رمز ورود مناسبی برای شما باشد.

ویزای ازدواج و ویزای نامزدی هم دونوع ویزایی می باشد که می توانید از طریق قانونی اقامت کشور چک راکسب نمایید و این در صورتی می باشد که چنانچه فردی را در کشور چک داشته باشید ، می توان شرایط را بررسی نمود و ازآن طریق درخواست ازدواج و یا نامزدی با طرف مقابل راداشته باشید و درخواست اقامت دائم و در نهایت تابعیت مضاعف را کسب نمایید. نوع ویزای دیگری که می توانید اقدام نمایید از طریق ثبت شرکت ، کارآفرینی و یا سرمایه گذاری می باشد که یکی از راه هایی می باشد که بعد از ۵ سال می توانید در صورتی که بیمه و مالیات خود و شرکت را پرداخت نمایید ، درخواست اقامت دائم را داشته باشید.

نوع دیگر ویزاهای کاری می باشد که دو نوع می باشد :

۱- ویزای کاری با job offer : که نیاز به این می باشد که کارفرما ، کار شما را ۶ ماه آگهی نماید و در اداره کار و اداره مهاجرت آن را به ثبت برساند.و موظف به این می باشد ۳ ماه job offerرا در کشور چک و در حوزه شنگن آگهی نماید و پس از ۶ ماه می توان به این مهم دست پیدا کرد.در ویزای کاری پس از سه سال شما می توانید درخواست اقامت دائم را داشته باشید تا پرونده شما مورد بررسی قرار گیرد که به صورت کاملا قانونی بتوانید اقامت را کسب نمایید.

۲-ویزای کاری بدون job offer می باشد که در حال حاضر امکان اقدام برای ویزای کاری بدون job offer برای کشور چک موجود نمی باشد .

نوع ویزای دیگر ، ویزای تحصیلی می باشد که راه بسیار کم هزینه و کم ریسک می باشد بعد از ۵ سال می توانید اقامت دائم را کسب نمایید و همچنین از این طریق برای شما این مهم را فراهم میکند که هم یک مدرک معتبر از یک دانشگاه معتبر و با رنکینگ بسیار عالی در حوزه شنگن و کسب اقامت در مرحله دوم را کسب نمایید تا بتوانیدبه اقامت دائم نائل آیید و رمز حضور و ماندگاری شما در کشور های حوزه شنگن را نیز داشته باشید.بعد از ۶ ماه ویزای تحصیلی ، اجازه دارید تا جویای کار باشید ، فذا نگرانی در خصوص کار نیز وجود ندارد .

 

شرایط اخذ اقامت اروپا از طریق پناهندگی در جمهوری چک

 

پناهندگی یکی از روشهای مهاجرتی پر خطر بشمار میرود اما بسیاری از متقاضیان با اهداف گوناگون ازجمله امکان بهبود معیشتی وپیشرفت خواستار مهاجرت به کشورهای پیشرفته از جمله اروپا و بخصوص آلمان هستند،اخذ پناهندگی در جمهوری چک مانند سایر کشورهای شنگن و اتحادیه اروپا دارای شرایطی از قبیل اثبات عدم امکان زندگی در کشور خود ناشی از عدم امنیت و …میباشد.

 

کشور آلمان نسبت به سایر جمهوری چک در این خصوص پیشقدم تر بوده است اماموضوع پناهجویی به یکی از چالش‌های بزرگ کنونی جامعه آلمان بدل شده است. مشکل پناهجویی از عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به حوزه امنیت داخلی آلمان کشیده شد. پاسخگویی به بحران پناهجویی جامعه آلمان را دچار شکاف کرده است.

 

یونیسف شمار آوارگان را بیش از ده‌ها میلیون نفر تخمین می‌زند. بیش از ۵۰ میلیون نفر از آوارگان زیر ۱۸ سال هستند. بنا به گزارش یونیسف در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۸ میلیون کودک در سراسر جهان به خاطر جنگ و خشونت و ۲۲ میلیون کودک دیگر نیز به خاطر فقر، افزایش جرم‌ و ‌جنایت یا دلایل دیگری چون شرایط بد اقلیمی، محل زندگی‌شان را ترک کرده و آواره شده‌اند.

 

آلمان در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در رابطه با حل بحران پناهجویی جایگاه ممتازی دارد. آلمان نه تنها نیرومندترین قدرت اقتصادی در اروپا به شمار می‌آید، بلکه تا کنون بیش از هر کشور دیگر اروپایی میزبان پناهجویان و آوارگان بوده است.

 

در سال ۲۰۱۶ میلادی مجموعاً ۹۸۸ هزار درخواست پناهندگی در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ثبت شده که سه دوم این درخواست‌ها (یعنی بیش از ۶۵۸ هزار درخواست) در آلمان بوده است. ایتالیا با ۸۵ هزار و فرانسه با ۶۲ هزار درخواست در رده‌‌های دوم و سوم قرار دارند.

 

دود ۶۶ درصد پناهجویان واردشده به آلمان مرد و ۳۴ درصد دیگر زن هستند. از کل این پناهجویان بیش از ۷۰ درصد آنان زیر ۳۰ سال هستند. شمار پناهجویان بالای۴۰ سال تنها ۱۰ درصد است.

 

بنا به گفته مسئولان آلمانی تنها ۳۴ هزار پناهجو در سال ۲۰۱۶ جذب بازار کار شده‌اند که با توجه به شمار زیاد پناهجویان میزان اندکی به شمار می‌آید. یکی از مشکلات ساختاری در این زمینه ناتوانی پناهجویان برای انجام کارهای تخصصی است.

 

توافق اتحادیه اروپا و ترکیه در سال ۲۰۱۶ و مسدود یا محدود شدن مسیر بالکان، ورود پناهجویان به آلمان را سخت‌تر کرده است. مقایسه میان شمار پناهجویان در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ موثر بودن این راه‌کارها را به خوبی نشان می‌دهد.

 

اما سیاست سخت‌گیرانه اتحادیه اروپا برای ورود پناهجویان پیامد‌های تلخ و دردناکی نیز را به همراه داشت. به راستی می‌توان گفت که در سال ۲۰۱۶ دریای مدیترانه بدل به “دریای مرگ” برای پناهجویان شد. بنا به گزارش سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۶ بیش از ۵ هزار آواره و پناهجو در دریای مدیترانه جان خود را از دست دادند. شمار کشته‌شدگان پناهجو در سال ۲۰۱۵ در آب‌های مدیترانه ۳۶۰۰ نفر بود.

 

بطور کلی تغییر سیاست و قوانین این نتایج را در آلمان در پی خواهد داشت: شمار ورود پناه‌جویان به آلمان کمتر خواهد شد. بازگرداندن پناهجویانی که تقاضای آنان رد شده به سرعت عملی خواهد گشت. اخراج پناهجویانی متخلف و مجرم از آلمان ابعادی گسترده‌تر خواهد یافت. شمار بیشتری از کشورها به لیست “کشور‌های امن” برای بازگرداندن پناهجویان افزوده خواهد شد.

 

پیشنهاد و توصیه به شما:

 

همانگونه که در بالا اشاره شد اخذ اقامت اروپا به روشهای دیگری بجز پناهندگی بدون ریسک بوده و به تجربه به ما ثابت شده است که متقاضیان ایرانی برای پناهندگی به اروپا نسبت به سایر ملیتها از جمله عراق ،سوریه،پاکستان،افغانستان و بسیاری کشورها از این دست شانس کمتری برای پذیرش پناهندگی دارند .

 

با اخذ اقامت جمهوری چک (اقامت اروپا) از دستاوردهای پیمان شنگن مبنی بر گردش آزاد سرمایه ،کالا و انسان در کلیه کشورهای عضو از جمله موارد ذیل بهره مند شوید:

 

با اخذ اقامت کشور جمهوری چک (اقامت اروپا) شما میتوانید به راحتی بدون ویزا به کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن سفر کنید

با اخذاقامت کشور جمهوری چک (اقامت اروپا) در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن ازمزایای تحصیل رایگان استفاده کنید

با اخذ اقامت کشور جمهوری چک (اقامت اروپا) در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن مشغول کار شوید.

با اخذ اقامت کشور جمهوری چک (اقامت اروپا) در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن و ساسر جهان نسبت به افتتاح حساب بانکی اقدام کنید.

با اخذ اقامت کشور جمهوری چک (اقامت اروپا) در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن ودیگر کشورها بدون هیچ محدودیتی تجارت نمایید.

با اخذ اقامت کشور جمهوری چک (اقامت اروپا) در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن میتوانید از تسهیلات بانکی در همه کشورهای عضو استفاده کنید.

با اخذ اقامت کشور جمهوری چک (اقامت اروپا) در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن از امکانات رایگان پزشکی و رفاهی بهره من شوید.

با اخذ اقامت کشور جمهوری چک (اقامت اروپا) در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن در هر کشور مورد نظر نسبت به خرید املاک اقدام نمایید.

با اخذ اقامت کشور جمهوری چک (اقامت اروپا) در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن در واقع شهروند اتحادیه اروپا محسوب خواهید شد

با اخذ اقامت کشور جمهوری چک (اقامت اروپا) در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن در اروپا شمامالکیت صددرصد شرکت میشوید.

با اخذ اقامت کشور جمهوری چک (اقامت اروپا)اقامت اروپا در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن میتوانید از مارک تجاری اروپایی استفاده کنید.

با اخذ اقامت کشور جمهوری چک (اقامت اروپا) در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن در اروپا قوانین تجاری و گمرکی آزاد اتحادیه اروپا بهره مند میشوید.

با اخذ اقامت کشور جمهوری چک (اقامت اروپا) در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن در اروپا امکان افتتاح حساب شرکتی و شخصی برای شما فراهم میشود.

اخذ ویزا برای کشورهای آمریکا ؛انگلستان و کانادا آسانتر خواهد بود.

همه اعضای خانواده با اخذاقامت اروپا در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن از مزایای اقامت اروپا بهره مند میشوند.

با اخذ اقامت کشور جمهوری چک (اقامت اروپا) در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن به بیش از ۱۴۵ کشور دنیا مسافرت نمایید.

هیچگونه محدودیت سنی جهت اخذ اقامت اروپا از طریق کشور جمهوری چک وجود ندارد.

پس از سپری شدن پنج سال از طریق کشور جمهوری چک می توانید در خواست تابعیت نموده و پاسپورت دوم خود را (پاسپورت اروپایی)دریافت نمایید.

مقررات تابعیت و اقامت در جمهوری چک ، مبتنی بر قانونی است که در اول ژانویه 1993 توسط محلس شورای ملی (پارلمان) تصویب شده است که این قانون در مورد تحصیل و از دست دادن تابعیت، چندین بار اصلاح که نهایتاً در سال 1996 به تصویب رسید.

 

قانون تابعیت و اقامت و راه های اخذ اقامت یا اخذ شهروندی جمهوری چک چگونه است؟ ایا کودک با تولد در این کشور از اتباع کشور محسوب می شود و میتواند تابعیت و اقامت جمهوری چک کسب کند ؟ چه مدت ماندن در کشور موجب اخذ تابعیت و اقامت جمهوری چک می شود؟ آیا با ازدواج هم می توان تابعیت و اقامت را به دست آورد؟

 

در این مقاله شما با مباحثی نظیر راه های مهاجرت نظیر شرایط مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق تخصص یا خرید ملک آشنا خواهید شد.

 

شرایط و راه های اخذ تابعیت و اقامت در جمهوری چک

در این قسمت به بررسی راه های اخذ تابعیت کشور جمهوری چک می پردازیم:

 

تابعیت و اقامت در جمهوری چک

راه های تحصیل تابعیت

از طریق تولد

تولد در خاک چک باعث تحصیل تابعیت نمی گردد. چنانچه شخصی که سن وی کمتر از هفده سال بوده و در سرزمین چک اقامت داشته باشد، در صورتی که دارای تابعیت کشور دیگری نباشد، می تواند تابعیت و اقامت در جمهوری چک را تحصیل نماید.

 

همچنین شخصی که در سرزمین چک متولد گردد و والدین وی نیز بدون تابعیت باشند یا اینکه یکی از آن ها مقیم این کشور باشد در این صورت وی تابعیت چک را تحصیل خواهد نمود.

 

از طریق اعمال اصل خون

راه های تحصیل تابعیت از طریق اصل خون یا نسب عبارتند از:

 

هرگاه طفلی که یکی از والدین وی تبعه جمهوری چک باشد وی نیز تبعه چک محسوب می گردد.

هرگاه طفلی که خارج از قلمرو حاکمیت چک به دنیا آمده باشد و مادر وی اهل چک نباشد ولی پدرش تبعه چک باشد وی تبعه چک محسوب می گردد.

لازم به توضیح است که هر شخصی تا 31 دسامبر 1992 تبعه چکسلواکی سابق بوده و مشخص نباشد که بعد از جدای این دو کشور تبعه کدام کشور است ولی خود شخص تابعیت چک را بپذیرد وی تبعه چک محسوب خواهد شد.

 

تحصیل تابعیت از طریق درخواست

تابعیت و اقامت در جمهوری چک با وجود شرایط زیر تحصیل می گردد:

 

اشخاصی که برای مدت حداقل پنج سال در قلمرو جمهوری چک اقامت نماید؛

گذراندن دوره زبان چکی و قبول شدن در آزمون؛

ترک تابعیت سابق خود؛

نداشتن سابقه سوء کیفری در پنج سال قبل از اقدام برای تحصیل تابعیت.

مدت پنج سال اقامت در خاک چک ممکن است برای اشخاص زیر ضروری نباشد:

 

اشخاصی که در قلمرو جمهوری چک به دنیا آمده باشند؛

اشخاصی که سابقاً تبعه چکسلواکی باشند؛

شخصی که با تبعه جمهوری چک ازدواج کرده باشد؛

فرزند خوانده ای که یکی از والدین وی تبعه چک باشد.

از دست دادن تابعیت و اقامت در جمهوری چک

الف) ترک ارادی تابعیت: ترک تابعیت به صورت ارادی تحت یکی از شرایط زیر امکان پذیر است:

 

– هرگاه تبعه چک به طور مداوم در خاک این کشور اقامت نداشته باشد؛

 

– شخصی که براساس تقاضای خود تابعیت چک را ترک نموده و تابعیت کشور دیگری را پذیرفته باشد؛

 

– شخصی که برای مدت 10 سال در خارج از قلمرو چک اقامت نماید.

 

ب) سلب تابعیت: در قانون تابعیت چک سلب تابعیت ممنوع گردیده است.

پناهندگی در چک