هلند

مهاجرت به هلند

مهاجرت به هلند و راههای مهاجرت به هلند 2018 و شرایط مهاجرت به هلند در سال 2018 و شرایط مهاجرت به هلند از طریق ویزای کار هلند ، مهاجرت به هلند از طریق ازدواج در هلند ، مهاجرت به هلند از طریق تحصیل در هلند ، مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری در هلند ، مهاجرت به هلند از طریق ثبت شرکت ، مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی در هلند از موضوعات روز مهاجرت هستند که افراد به دنبال کسب اطلاعات در رابطه با آنها میباشند ،شرایط مهاجرت به هلند چگونه می باشد؟ در این مقاله توضیحاتی در جهت راهنمایی شما برای اخذ ویزای هلند و یا اقامت هلند و مهاجرت به هلند متناسب با شرایط شما ارائه می شود. اگر قصد مهاجرت به هلند برای زندگی، تحصیل، کار و یا پیوستن به بستگان خود را دارید، می توانید برای ویزای هلند و یا دیگر مجوزها درخواست دهید. در این مقاله الزامات و شرایط انواع مختلف مهاجرت و اقامت هلند را توضیح می دهیم که می تواند در انتخاب ویزای مناسب با وضعیت فردی شما کمک کننده باشد. به طور معمول، ملیت و دلیل مهاجرت به هلند ، نوع ویزا و اقامت مورد نیاز شما را تعیین می کند.

 

چه نوع ویزا و یا اجازه کاری برای بازدید، زندگی، کار یا تحصیل در هلند نیاز دارید؟ چه کسانی به ویزا و یا اقامت هلند نیاز دارند؟ چه کسانی می توانند در هلند کار کنند؟ انواع مهاجرت و اقامت هلند کدامند و کدام  را نیاز دارم؟ هدف ازمهاجرت به هلند چیست؟برای ارائه درخواست و شهروندی هلند چه کسی باید “ضامن” شود؟ نحوه تجدید یا تمدید اجازه اقامت هلند چگونه است؟ هزینه ویزا و مهاجرت به هلند چقدر است؟ چه کسانی به ویزا و یا اقامت هلند نیاز دارند؟

 

شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس

 

هلند یکی از ۲۶ کشور عضو منطقه “شنگن” است: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، و هلند. این کشورها ویزای مشترک دارند و هیچ کنترل مرزی بین آنها وجود ندارد، به طوری که شهروندان منطقه شنگن می توانند آزادانه به هلند سفر کنند.

 

اگر شما شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA؛ اتحادیه اروپا به علاوه ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ) یا سوئیس هستید، برای بازدید، زندگی، کار و یا مطالعه در هلند – صرف نظر از مدت اقامت – به ویزا نیاز ندارید، مگر اینکه شهروند عضو جدیدتر اتحادیه اروپا یعنی کرواسی باشید.

 

اگر تابعیت دوگانه (و گذرنامه) دارید، نیاز یا عدم نیاز به ویزا بستگی به نوع مدارک مسافرتی شما برای سفر به هلند دارد (حتی اگر در زمان سفر در آنجا زندگی نکنید).

 

از شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس انتظار می رود که در صورت اقامت بیشتر از چهار ماه، در پایگاه داده سوابق شخصی (BRP) ثبت نام کنند و یک شماره خدمات شهروندی (burgerservicenummer یا BSN) دریافت کنند، که شماره مالیاتی و امنیت اجتماعی است.

 

اگر مدت اقامت کمتر از چهار ماه باشد، شما موظف به ثبت نام نیستید، اما همچنان باید برای تمام امور اداری BSN بگیرید. به شهرداری مربوط به خود مراجعه کنید و یا می توانید با خدمات اطلاعات دولتی ۱۴۰۰ (از داخل هلند) تماس بگیرید.

 

همکاران و بستگان نزدیک شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس

 

اگر قصد پیوستن به یکی از بستگان نزدیک خود (به عنوان مثال، همسر، همکار، پدربزرگ و مادر بزرگ و یا فرزند زیر ۲۱سال از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس را دارید که در هلند زندگی می کند (اما خود شما ملیت اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس ندارید)، شما نیز حق زندگی و کار در هلند بدون نیاز به مجوز دارید.

 

با این حال، باید طبق قانون اتحادیه اروپا برای دریافت گواهی اقامت قانونی درخواست دهید؛ این گواهی تایید می کند که شما از نظر قانونی مجاز به اقامت و کار در هلند بدون اجازه هستید.

 

اتباع غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس

 

اگر شما از اتباع کشورهای ثالث هستید، به این معنا که، از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس نیستید، و قصد پیوستن به بستگان خود در اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس در هلند ندارید، بنابراین، شما احتمالا نیاز به اجازه اقامت موقت (MVV) برای ورود به کشور و / یا اجازه اقامت به مدت بیش از سه ماه دارید.

 

اجازه کار هلند: چه کسانی می توانند در هلند کار کنند؟

 

همه شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس، به استثنای کرواسی، می توانند بدون محدودیت در همه بخش ها کار کنند. اگر کارفرما خواستار مدرک اقامت قانونی در هلند باشد، نامه IND را به او نشان دهید، که تغییر شرایط در سال ۲۰۱۴ در آن توضیح داده شده است، که به موجب آن شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس دیگر نیاز به ثبت اقامت بلند مدت خود در هلند ندارند.

 

در حال حاضر، برای شهروندان کرواتی محدودیت کار وجود دارد: آنان تنها در صورتی می توانند در هلند کار کنند که کارفرما اجازه کار آنها را برای ۱۲ ماه اول اخذ کند. پس از ۱۲ ماه اشتغال قانونی مستمر، می توان آزادانه و بدون اجازه کار در هلند کار کرد. این محدودیت ها در سال ۲۰۱۸ تجدید نظر خواهد شد اما تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰ اعتبار دارد.

 

اتباع کشورهای ثالث (یعنی کسانی که خارج از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس باشند) معمولا تنها در صورتی می توانند در هلند کار کنند که کارفرما به نام آنها اجازه کار بگیرد. IND  در حال حاضر مجوز واحدی ارائه می دهد که به عنوان اجازه کار و اجازه اقامت عمل می کند، و با عنوان GVVA شناخته می شود، که به طور کلی برای کارکنانی صادر می شود که برای بیش از سه ماه به هلند می آیند. معمولا کارفرما برای این مجوز درخواست می دهد و مجوز برای مدت سه سال صادر می شود.

 

برخی از افراد واجد شرایط این نوع مجوز نیستند، و کارفرما باید برای مجوز کار جداگانه (TWV) درخواست دهد.

 

استثنا: چه کسانی به اجازه کار نیاز ندارند؟

 

اگر بر اساس اجازه اقامت به عنوان “یک مهاجر بسیار ماهر”، و یا به عنوان فارغ التحصیلی که مدت یک سال را در جستجو برای کار می گذراند، به هلند می آیید، شما می توانید بدون اینکه کارفرما برای شما درخواست مجوز کار جداگانه بدهد، کار کنید. اگر به عنوان یک محقق علمی آمده اید، موسسه پژوهشی نیازی به اخذ اجازه کار برای شما ندارد، با این حال، اگر همزمان برای کارفرمای دیگری کار می کنید، کارفرمای دیگر شما نیاز به دریافت این مجوز دارد.

 

در برخی موارد، اعضای خانواده از همان بستگان خود که در هلند زندگی می کنند، برخوردار می شوند؛ بنابراین اگر بستگان یا شریک شما در حال حاضر اجازه کار دارد، شما نیز می توانید کار کنید، بدون اینکه کارفرای شما نیاز به اخذ مجوز کار برای شما داشته باشد. شما می توانید در مورد هر یک از انواع اجازه اقامت (در ادامه) مطالعه کنید تا اطمینان حاصل کنید که آیا به اجازه کار نیاز دارید یا خیر، بسته به اینکه چه نوع مجوزی متناسب با وضعیت شما است.

 

شما به چه نوع ویزا یا اقامت هلند نیاز دارید؟

 

ویزای اقامت کوتاه مدت هلند: عبور و مرور تا سه ماه

 

برای کسانی که در مسیر خود به مقصد دیگری اقامت کوتاهی در هلند (حتی برای چند ساعت) دارند و یا تا سه ماه اقامت دارند، بسته به ملیت خود ممکن است نیاز به دریافت ویزای اقامت کوتاه مدت داشته باشند.

 

دو نوع ویزای اقامت کوتاه مدت وجود دارد:

 

ویزای نوع A فقط برای ترانزیت است و برای مسافرانی از ملیت های خاص که در مسیر خود به کشور دیگری خارج از منطقه شنگن در فرودگاه های هلند توقف دارند، مورد نیاز است. این ویزا تنها به شما امکان ورود به منطقه بین المللی فرودگاه هلندی را می دهد. اگر حتی برای یک روز از فرودگاه خارج شوید، نیاز به یک ویزای اقامت کوتاه مدت نوع C خواهید داشت.

ویزای نوع C (گاهی “ویزای توریستی” نامیده می شود) به شما اجازه می دهد تا به مدت سه ماه (۹۰ روز) در یک دوره شش ماهه در هلند (یا هر کشور دیگری در منطقه شنگن) اقامت داشته باشید. در این مدت شما می توانید در صورتی که کارفرمای شما یک مجوز کار به نام شما بگیرد، کار کنید اما نمی توانید بر اساس این ویزا درخواست اجازه اقامت دهید. شما مجبور به ترک هلند و ارائه درخواست در کشور خود می باشید.

 

 

ویزا و اجازه اقامت بلند مدت هلند: بیش از سه ماه

 

اگر قصد ماندن در هلند برای بیش از سه ماه دارید، جز در صورتی که ملیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس را داشته باشید، ممکن است نیاز به ارائه درخواست برای ویزای بلند مدت (MVV) برای ورود به هلند و اجازه اقامت داشته باشید.

 

همه نیاز به MVV. ندارند. در صورت نیاز می توانید برای MVV و اجازه اقامت به طور همزمان و در یک پروسه واحد درخواست دهید که روش ورود و اقامت (TEV) نامیده می شود. هر دو مجوز به طور همزمان اعطا می شود؛ صدور MVV به شما اجازه ورود به کشور می دهد، و اسناد اقامت را در عرض دو هفته از ورود خود از دفتر IND دریافت خواهید کرد.

 

اگر به MVV نیاز ندارید، همچنان می توانید برای مجوز اقامت خود به روش TEV از خارج از هلند، و یا از IND پس ورود به هلند درخواست دهید.

 

مجوز اقامت هلند برای مقاصد مختلف اقامت

 

شما باید بسته به هدف شما از اقامت برای اجازه اقامت درخواست دهید. هر مجوز هلند شرایط، الزامات، محدودیت ها و طول اعتبار مختص خود را دارد.

 

پیوستن به یکی از بستگان یا همسر که شهروند اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس باشد.

 

پیوستن به یکی از بستگان یا همسر که عضوی از خانواده غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس باشد.

 

اجازه اقامت برای کارکنان

 

اجازه اقامت برای خود اشتغالی / شغل آزاد / کارآفرین

 

اجازه اقامت برای مهاجران بسیار ماهر

 

اجازه اقامت برای پژوهشگران علمی

 

اجازه اقامت برای کارگران فصلی / قراردادی کوتاه مدت

 

اجازه اقامت برای اهداف مطالعاتی

 

اجازه اقامت برای سال تعیین گرایش فارغ التحصیلان: فارغ التحصیلان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا

اجازه اقامت برای خدمت تهاتری

 

اجازه اقامت برای برنامه های تبادلی

 

ویزای بازگشت

 

اگر شما در حال حاضر در هلند هستید و می خواهید کشور را موقتاً ترک کنید اما در این مدت اجازه اقامت فعلی شما منقضی می شود، و یا درخواست ویزای شما در انتظار بررسی است (جایگزینی سند اقامت مفقود شده و یا تغییر هدف اقامت)، ممکن است برای برگرشتن به هلند به ویزای بازگشت نیاز داشته باشید. اعتبار ویزا بستگی به شرایط شما دارد، و از سه ماه تا یک سال متغیر است.

 

اقامت دائم

 

پس زندگی به مدت پنج سال بدون وقفه در هلند، می توانید برای اقامت دائم درخواست دهید.

 

اقامت دائم هلند در کشور هلند

شهروندی هلند

 

پس از زندگی به مدت پنج سال بدون وقفه در هلند (سه سال در صورتی که به مدت سه سال همسر یا شریک زندگی هلندی داشته باشید)، می توانید از طریق اعطای تابعیت، شهروند هلند شوید. شما باید واجد شرایط خاصی باشید، مانند اثبات اینکه شما می توانید به هلندی بنویسید و صحبت کنید، انکار ملیت قبلی خود (با چند استثنا)، و تغییر نام خود در صورتی که نوشتن و یا تلفظ آن به هلندی دشوار تلقی شود.

 

شما باید درخواست خود را از طریق شهرداری محلی خود ارائه دهید، اگر چه درخواست شما توسط IND بررسی می شود. این روند حدود یک سال طول می کشد.

 

حامیان مالی

 

بسیاری از افراد یک فرد یا سازمان را به عنوان پشتیبان دارند (مانند کارفرما، نهاد آموزشی و یا اعضای خانواده) که مشتاق سفر آنها به هلند باشد. حامی ممکن است از طرف شما اقدام کند، درخواست اجازه اقامت شما را ارائه دهد و در صورت رد درخواست شما، اعتراض و یا تقاضای تجدید نظر دهد.

 

دو نوع از حامیان مالی وجود دارد: غیر رسمی و رسمی. تنها سازمان ها، موسسات و شرکت ها می توانند حامیان مالی رسمی باشند (با هزینه)؛ اشخاص نمی توانند. سازمان های خاص باید برای استخدام کارکنان خارجی در IND ثبت نام کنند (تأیید شوند). با این حال، ثبت نام برای درخواست اجازه افراد در اشتغال با حقوق، کار فصلی، کارآموزی و یا دارندگان کارت آبی اروپا اختیاری است.

 

حامی رسمی می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 

حامی رسمی الزامی – به منظور مطالعه، تبادل (از جمله خدمت تهاتری)، مهاجران بسیار ماهر و محققان علمی خاص.

حامی رسمی اختیاری – کارفرمایانی که کارکنان خارجی در اشتغال با حقوق دارند، کار فصلی، کارآموزی و یا دارندگان کارت آبی اروپا می توانند برای به طور داوطلبانه درخواست دهند. رسمی بودن الزامی نیست و اختیاری است.

در مورد شهروندان ترکیه دارای مجوز مهاجر بسیار ماهر، حامی اجباری مورد نیاز نمی باشد.

 

حامیان مالی رسمی تعهدات قانونی خاصی دارند، از جمله وظیفه اطلاع رسانی به IND در مورد هر گونه تغییر (به عنوان مثال تغییر کارفرما)، حفظ سوابق اداری و مسئولیت هزینه های بازگشت به وطن در صورتی که مدت اقامت بر اساس ویزا طولانی تر شود.

 

تجدید و یا تغییر اجازه اقامت

 

اگر اجازه اقامت دارید، IND قبل از انقضای آن با شما در تماس خواهد بود و شما ممکن است فرصت تمدید آن را داشته باشید (البته هر مجوزی قابل تمدید نمی باشد). اگر شما نمی توانید آن را تمدید کنید، اما می خواهید در هلند بمانید، باید برای اجازه اقامت جدید اقدام کنید و یا کشور را ترک کنید.

 

اسناد و مدارک مفقود شده یا به سرقت رفته

 

اگر مجوز شما مفقود شده یا به سرقت رفته است، می توانید به برای جایگزینی آن به IND درخواست دهید. باید یک کپی از پاسپورت خود، گزارش پلیس و یک قطعه عکس پاسپورت، همراه با دیگر اسناد مرتبط با وضعیت خود (به عنوان مثال، گواهی اشتغال) را ارائه دهید. همه اسناد خارجی باید ترجمه شده و تأیید قانونی شود.