هزینه تحصیل در نروژ چقدر است

هزینه تحصیل در نروژ چقدر است

تحصیل در خارج از کشور و این بار هزینه تحصیل در نروژ، کشوری که از بالاترین استانداردهای کیفیت زندگی در جهان برخوردار است، گران‌تر از کشورهای همسایه است. اگر چه زمانی که نوبت به تحصیل در نروژ می‌رسد، شرایط متفاوت است و برای تحصیل و زندگی در این کشور، باید در مورد هزینه تحصیل در نروژ اطلاعات کافی در اختیار داشت. دانشجویان در هیچ مقطعی از تحصیل، کارشناسی، کارشناسی ارشد و PhD، ملزم به پرداخت شهریه نیستند. برای مثال دانشگاه اسلو، فرصت‌های تحصیلی رایگان بسیاری در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

 

بیشتر بخوانید:

فرصت های تحصیلی رایگان در دانشگاه OSLO نروژ

تحصیل در نروژ که از بالاترین استانداردهای کیفیت زندگی در جهان را دارا است، همیشه برای دانشجویان بین‌المللی جذاب بوده است؛ اما همین بالا بودن کیفیت زندگی، طبیعتا نروژ را به یکی از گران‌ترین کشورهای دنیا هم تبدیل می‌کند. اگر چه زمانی که نوبت به تحصیل در نروژ می‌رسد، شرایط متفاوت است و برای تحصیل و زندگی در این کشور، باید در مورد هزینه تحصیل در نروژ اطلاعات کافی در اختیار داشت. دانشجویان در هیچ مقطعی از تحصیلات دانشگاهی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و PhD، ملزم به پرداخت شهریه نیستند. برای مثال دانشگاه اسلو، فرصت‌های تحصیلی رایگان بسیاری در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

 

اگر شما هم قصد تحصیل در نروژ دارید، باید مقداری با هزینه تحصیل در نروژ و آن چه که باید در آینده در این کشور انتظار آن را داشته باشید، آشنا شوید.

 

محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در نروژ

نروژ رشته‌های تحصیلی فراوانی برای انتخاب دارد، اما محبوب‌ترین آن‌ها برای دانشجویان عبارتند از:

 

علوم اجتماعی

فیزیک

مدیریت بازرگانی

اقتصاد

علوم محیطی

هزینه تحصیل در نروژ

بهترین دانشگاه‌های نروژ

نروژ دانشگاه‌های متنوعی دارد، اما مهم‌ترین آن‌ها از قرار زیر است:

 

دانشگاه بازرگانی نروژ در اسلو (BI Norwegian Business School)

دانشگاه علم و صنعت نروژ در تروندهایم (Norwegian University of Science and Technology, NTNU)

دانشگاه اقتصاد نروژ در برگن (NHH Norwegian School of Economics)

دانشگاه های نروژ

هزینه تحصیل در نروژ

علی‌رغم این که در نروژ شهریه دانشگاهی وجود ندارد، اما دانشجویان باید مبلغی را به عنوان هزینه ترم بپردازند که معمولا ۵۰۰ کرون بلژیک (۲۵۰ هزار تومان) برای هر ترم است. این هزینه جهت اجازه به دانشجو برای شرکت در امتحانات اخذ می‌شود؛ اگرچه با پرداخت این هزینه، کارتی با نام «کارت ترم» به شما تعلق می‌گیرد که از برخی مزایای کشور نروژ برخوردار خواهید شد. کارت ترم به شما امکان استفاده رایگان از تسهیلات زیر را فراهم می‌آورد:

 

امکانات ورزشی

حمل و نقل عمومی

موزه‌ها

کنسرت‌ها

رخدادهای فرهنگی

هزینه اقامت در نروژ

بیشتر بخوانید:

معرفی فرصت‌های تحصیلی با بورس، در دانشگاه های نروژ

اگر بورسیه تحصیلی خود را برای تحصیل در نروژ از پیش تضمین کرده‌اید، دیگر جای نگرانی نیست. هزینه اقامت مهم‌ترین نگرانی و بیش‌ترین هزینه را برای یک دانشجوی خارجی با قصد تحصیل در نروژ در پی خواهد داشت. میزان تقاضا برای اتاق‌ها بسیار بالا است، بنابراین پس از ثبت‌نام در دانشگاه‌، مکان اقامت باید اولویت اول یک دانشجو باشد؛ زیرا وقتی که ترم تحصیلی آغاز شده باشد، پیدا کردن یک اتاق بسیار سخت‌تر می‌شود.

 

هزینه ماهیانه اتاق‌های دانشجویی بدون احتساب هزینه‌های دیگر همچون آب، برق و غیره، تا ۴۰۰۰ کرون (۲ میلیون تومان در ماه) هم می‌شود. یک سپرده تقریبا ۵۰۰۰ کرونی (۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان) هم عموما باید در ابتدا پرداخت شود که در زمان تخلیه اتاق عودت داده خواهد شد.

 

هزینه اقامت در نروژ

هزینه خرید کتاب و دیگر لوازم تحصیل در نروژ

هزینه تحصیل در نروژ شامل هزینه‌های خرید کتاب و لوازم تحصیلی هم می‌شود؛ شما در نهایت مبلغ زیادی را برای لوازم تحصیلی همچون کتاب پرداخت خواهید کرد. اگرچه هزینه‌های این چنینی تنها در ابتدای هر ترم و بسته به رشته تحصیلی پرداخت خواهد شد. خرید کتاب‌ دست دوم در نروژ از دانشجوهای فارغ‌التحصیل بسیار رایج است؛ بنابراین برای کاهش هزینه تحصیل در نروژ می‌توانید آگهی‌های فروش کتاب را دنبال کنید.

 

هزینه رفت و آمد در شهرهای نروژ

یکی از هزینه‌های زندگی و تحصیل در نروژ، هزینه رفت و آمد است. حمل و نقل عمومی حتی با تخیف دانشجویی بسیار گران و تقریبا ۵۰۰ کرون در ماه (۲۵۰ هزار تومان) است؛ بنابراین آسان‌ترین راه برای پس‌انداز، خرید یک دوچرخه است.

 

زمانی که به دلایلی همچون بارندگی، امکان استفاده از دوچرخه را ندارید، بلیط‌هایی با اعتبار یک ساعته را برای اتوبوس‌ و تراموا می‌توانید تهیه کنید. بلیط‌های یک روزه و همچنین کارت‌های بلندمدت هم در مراکز خدماتی شهر قابل خرید است.

 

هزینه غذا در نروژ

همچون دیگر هزینه‌ها در نروژ، غذا هم می‌تواند تهدیدی بزرگ برای بودجه محدود دانشجویی شما باشد. اما یک فهرست خرید معقول و همچنین خریدهای روزانه از سوپرمارکت‌ها تا حد زیادی به شما برای ادامه تحصیل در نروژ کمک خواهد کرد. مغازه‌های کوچک فروش غذا همچون موارد زیر هم بسیار مناسب است:

 

بونپریس (Bunnpris)، که با فاصله ارزان‌ترین اجناس را دارد.

رما ۱۰۰۰ (Rema 1000)

ایکا مکسی (Ica Maxi)

کوپ پریکس (Coop Prix)

هزینه غذا در نروژ

بسیاری از آن‌ها برای اغلب محله‌های مسکونی با پای پیاده قابل دسترسی هستند. قیمت برخی اقلام خوراکی از قرار زیر هستند:

 

نان: ۲۵ کرون (۱۲۵۰۰ تومان)

یک لیتر شیر: ۱۲ کرون (۷۵۰۰ تومان)

۵۰۰ گرم پنیر: ۵۰ کرون (۲۵۰۰۰ تومان)

۱۲ تخم مرغ: ۳۰ کرون (۱۵۰۰۰ تومان)

به علاوه رستوران‌های فراوانی با غذاهای کشورهای دیگر (البته گران) و فست فودهای ارزان هم در سرتاسر شهر یافت می‌شود.

 

سایر هزینه های تحصیل در نروژ

 

برای مثال، بزرگ‌ترین مراکز خرید در تروندهایم تورگ، سولسیدن و مرکور نام دارند؛ مراکزی مملو از اجناس مختلف از قبیل لباس، لوازم خانگی، کفش، کتاب، لوازم آرایشی بهداشتی، لوازم ورزشی، اسباب بازی و غیره که برای همه سلایق با سطح درآمدی مختلف، به خصوص دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در نروژ دارند، بسیار مناسب است.

 

از آنجایی که شهری همچون تروندهایم بسیار نزدیک به مرز سوئد است، بسیاری از افراد سفر با اتوبوس به کشور همسایه را برای خرید مایحتاج خود ترجیح می‌دهند. قیمت‌ها در سوئد پایین‌تر است، سفر ارزان است و همچنین اگر رسید خرید از سوپرمارکت‌های سوئد را به راننده نشان دهید، هزینه بلیط اتوبوس را به شما بر می‌گردانند. قبل از این که اتوبوس به سمت تروندهایم حرکت کند، یک ساعت فرصت دارید تا در سوئد اجناس خود را بخرید. کل سفر در مجموع ۳ ساعت به طول می‌انجامد؛ در حالی که سفر در کشور سوئد با عبور از تونل‌های مختلف و کوهستان‌های زیبا بسیار لذت‌بخش است.

 

همچنین اگر در فهرست پستی دانشجویان خارجی مشترک شوید، ایده خوبی است؛ چرا که اطلاعات به روز از دانشجویانی که تحصیلات خود را به پایان رسانده‌اند و اجناس خود را با قیمت‌های عالی به فروش می‌رسانند، دریافت خواهید کرد. مثلا تخفیف‌های فوق‌العاده‌ای بر اجناسی همچون دوچرخه، لوازم خانه، کتاب و تجهیزات برقی خواهید گرفت.

 

هزینه تحصیل در نروژ

کد ملی و حساب بانکی در نروژ

تمام دانشجویانی که بیش از سه ماه در نروژ اقامت داشته باشند، نیاز به اجازه اقامت دارند که در ایستگاه‌های پلیس قابل دریافت است. ظرف یک هفته پس از ورود شما، باید با گذرنامه معتبر، نامه پذیرش از دانشگاه و کارت بیمه درمانی در اداره مهاجرت ثبت‌نام کنید. اگر بیش از ۶ ماه در نروژ بمانید، باید برای کد ملی در اداره ثبت ملی جمعیت درخواستی را تنظیم نمایید. این کد ملی، یک پزشک شخصی در یکی از مراکز پزشکی در تروندهایم را برای هر فرد معین می‌کند و همچنین برای باز کردن حساب بانکی ضروری است.

 

آزمون های بین المللی

 

پیمنت۲۴ با تسهیل فرآیند پرداخت آنلاین برای ثبت‌نام در آزمون‌های بین‌المللی، صدور ویزا کارت و مستر کارت و کمک به تعیین وقت سفارت همراه و یاور شما برای ادامه تحصیل در خارج از کشور خواهد بود.