شرایط ثبت شرکت در سوئیس

شرایط ثبت شرکت در سوئیس

ثبت شرکت در سوئیس:برای ثبت شرکت در سوئیس باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

– محدودیتی در مالکیت خارجی نیست

– حداقل یکی از مدیران باید مقیم سوئیس باشد

– حداقل سرمایه اولیه شرکت 20000 فرانک سوئیس در حدود 13000 یورو است.

اسناد و مدارک مورد نیاز

برای ثبت شرکت در سوئیس باید مدارک و اسناد زیر را مهیا سازید:

– نام شرکت

– نام مدیر، ملیت، تاریخ تولد و آدرس کامل وی

– نام و نام خانوادگی به همراه آدرس کامل سهامداران

مدارک مورد نیاز

– مدرک اثبات هویت شامل اسکن گذرنامه، ترجمه رسمی از کارت ملی و گواهینامه

– مدرک اثبات آدرس شامل ترجمه رسمی از قبض گاز یا برق و یا کارت اعتباری شما و یا صورت حساب 3 ماهه بانکی

نام شرکت

هر نامی که تا کنون به ثبت در دولت سوئیس نرسیده شده باشد مورد قبول است، اما شرط لازم این است که نام شرکت منعکس کننده فعالیت آینده شرکت باشد.

هیئت مدیره

حداقل یکی از مدیران باید در سوئیس اقامت داشته باشد که مدارک شرکتی به امضای وی برسد، ما میتوانیم در صورت درخواست شما فردی را که در سوئیس اقامت دارد به شما معرفی کنیم تا بتوانیم شرکت شما را به ثبت برسانیم.

سهامداران

هیچ محدودیتی در مورد آدرس و ملیت سهامداران وجود ندارد.

دفتر شرکت

تمامی شرکت های سوئیسی باید دفتری ثبت شده در سوئیس داشته باشند که در آن اسناد رسمی به تصویب برسد، چنانچه شما دفتر و یا آدرسی در سوئیس موجود ندارید ما میتوانیم این را برای شما فراهم کنیم.

سرمایه اولیه

سرمایه اولیه بیست هزار فرانک سوئیس است که لازم است در ابتدا تمام آن پرداخت شود، این پول باید در یکی از بانک های سوئیس قرار داده شود، هنگامی که شرکت به صورت کامل ثبت شد میتوان از این سرمایه به صورت کامل استفاده کرد، ارزش هر سهم در سوئیس حداقل 100 فرانک تعیین شده است.

انواع شرکت در سوئیس کدامند؟

در سوئیس دو نوع شرکت بیشتر توسط افراد خارجی ثبت میشوند که این دو نوع شرکت عبارتند از:

– شرکت مسئولیت محدود Sarl

– شرکت متخصص SA

محیط نظارتی چگونه است؟

ناظران دولتی در سوئیس سخت گیرانه ترین قوانین را برای اینکه مطمئن شوند کسب و کار شما به طور کامل بررسی میشوند را دارند، و در صورتی که اثبات شود شرکتی از کوچکترین قوانین سرپیچی کرده است سختگیرانه ترین جریمه ها را شامل میشوند بنابراین قبل از ثبت شرکت در سوئیس مشاوره در این زمینه امری توجیه پذیر است تا با شرایط آن آشنا شوید تا در آینده با خطر جریمه مواجه نشوید.

تسهیلات بانکی

بانکداری سوئیس حرف آخر در در زمینه امور بانکداری در جهان میزند، در حدود یک سوم دارایی های جهان در سوئیس ذخیره شده است و اغلب موسسات مالی معتبر بین المللی یک پایگاه در این کشور دارند، بنابراین با توجه به گستردگی سیستم بانکداری شما میتوانید از انواع تسهیلات بانکی مرتبط استفاده کنید.

زندگی در سوئیس

افراد یا خانواده هایی که به اقامت سوئیس در می آیند باید ده سال در این کشور زندگی کرده و یا اگر نمی توانند دائم باشند باید یک فعالیت تجاری یا اداری و یا خدماتی را در هر زمینه دلخواه ولی به طوریکه دائمی باز باشد و توسط افرادی گردانده شود داشته باشند . آنچه سوئیس را نه تنها از تمام کشورهای اروپا بلکه از 98% دنیا متمایز می کند ، استاندارد بالای زندگی و رفاه شهروندانی است که در سوئیس زندگی می کنند . سوئیس به غیر از جاذبه های فراوان توریستی امن ترین کشور دنیا برای پول و طلا و در واقع انبار ارزی سایر کشورهای دنیا بوده و در صنایع ساعت سازی و ساخت لنز و تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی و تعیین استاندارد برای تولید هر نوع کالایی رتبه اول کیفیت در جهان را داراست و دفاتر بسیار زیاد تجاری و بین المللی از تمام کشورهای دنیا در بیزنس سنتر های سوئیس فعال هستند . سوئیس تنها کشوری است که در افت تجاری بازار جهانی در فاصله 2008 تا 2012 دستخوش تورم یا افت بازار نشده و قوانین و دستور العمل های مالی تجاری آن ، سرمشق و منبع علمی تجاری سیاسی بسیاری از دولت های بزرگ دنیا می باشد . سوئیس مهمترین کشور ورزش های زمستانی بوده و اهالی آن تقریبا”به هر سه زبان انگلیسی فرانسوی و آلمانی مسلط هستند . نسبت درآمد به هزینه های زندگی در سوئیس از تمام کشورهای دنیا بالاتر و امکانات رفاهی و زندگی از لحاظ مدرنیته غیر قابل مقایسه با سایر کشورهای دنیا و استاندارد آن از شهر های مدرنی همچون دبی 30% نیز بالاتر است . خانواده یا افراد مقیم سوئیس می توانند در تمام کشورهای اتحادیه اروپا کار یا زندگی کنند و سفارت های امریکا کانادا و استرالیا به کسانی که اقامت سوئیس در پاسپورت آنهاست به راحتی ویزاهای طولانی مدت اعطا می کنند . جامعه ایرانی مقیم سوئیس بیش از یکصد و بیست هزار نفر جمعیت دارد و خوشبختانه در سطح بالایی از زندگی و اشراف در منطقه خصوصا” در شهر زوریخ قرار دارند.

دوره اقامت و تابعیت و پاسپورت :
از زمان آغاز پروسه اداری برای اخذ اقامت سوئیس ، بین پنج تا شش ماه زمان می برد تا مراحل اولیه برای اخذ اقامت آماده شده و ویزای اقامتی دارای اجازه کار به مدت سه سال در پاسپورت قرار بگیرد . در طول سه سال زندگی در سوئیس یا فعالیت کاری ، تقریبا” چهار بار و معمولا” بدون اطلاع قبلی توسط پلیس محلی برای مطمئن شدن از اینکه شما در سوئیس زندگی می کنید یا اینکه زندگی نمی کنید ولی تجارت یا شغل شما در حال کار است و یا اینکه شما نیستید ولی خانواده در محل زندگی می کنند و حضور بچه ها در مدرسه یا دانشگاه مشخص و محرز باشد ، باعث می شود تا در پایان سه سال اقامت پنج ساله اعطا گردد . که در تمدید آن مجددا” پنج ساله دیگری خواهد بود و زمانی که از بدو ورود شما به ده سال برسید می توانید برای پاسپورت سوئیس اقدام نماید. در غیر این صورت اقامت کل افراد خانواده اتوماتیک وار هر پنج سال یکبار تمدید می گردد. با داشتن اقامت سوئیس در پاسپورت می توانید در تمام کشورهای اتحادیه اروپا زندگی و تردد و کار داشته باشید.

نحوه انجام کار :
بر اساس تجارب کاری ، یا تخصص ، یا مدرک تحصیلی شما یا بر اساس سرمایه شما برای مشارکت با یک شرکت یا فعالیت تجاری سوئیسی به طور مشارکتی یا مجزا و بدون شریک ، پروسه آغاز می گردد و ابتدا ویزای نفر اصلی خانواده یعنی پدر یا مادر صادر و سپس ظرف چند روز ویزای سایر اعضای خانواده صادر می گردد.
تبصره : شرکت برای خدمات اخذ گواهینامه ، ثبت نام فرزندان در دانشگاه و مدرسه ، خرید یا اجاره منزل و محل کار ، اخذ وام ، یافتن شریک کاری سوئیسی مناسب برای درآمد بهتر و سریعتر و هر گونه خدمات دیگری آمادگی کامل همکاری ضمن شارژ مبلغ اندکی برای هر سرویس خدماتی می باشد.

مدارک لازم :
• اسکن پاسپورت تمام اعضای خانواده و صفحاتی که دارای ویزا یا مهر ورود خروج است.
• تعداد 12 قطعه عکس رنگی شش در چهار زمینه سفید از هر فرد خانواده
• ترجمه رسمی انگلیسی یا آلمانی آخرین مدرک تحصیلی .
• ترجمه گواهی اشتغال به کار یا فیش حقوقی یا مدرک تجربی ، یا جواز کسب یا پروانه تولید محصول .
• ترجمه رسمی عقد نامه برای متاهلین ، پدر و مادر اگر جزو متقاضیان هستند .
• ترجمه رسمی شناسنامه تمام افراد خانواده .
• گردش سه ماه آخر حساب بانکی
• فیش واریز مبلغ قرارداد
• ترجمه گواهی تحصیلی باریز نمرات آخرین کلاس یا ترم فرزندان برای تطبیق با مدارس و دانشگاه های سوئیس .
• قرارداد امضاء شده .
☆ تبصره : چنانچه مدارک یا آثار خاصی در خصوص ورزشی یا هنری یا تجاری دارید کپی آن را ارائه نمایید.

پناهندگی در سوئیس

1.پناهندگان کسانی هستند که در کشور خود و یا در آخرین کشور محل اقامت خود در معرض آسیب جدی هستند یا به علت نژاد ، مذهب ملیت ، عضویت در یک گروه اجتماعی و یا اعتقادات سیاسی ترس واقعی از آسیب جدی دارند.

2.” آسیب جدی” یعنی: تهدید خطرناک زندگی ، جسم و یا آزادی ، یا درمان بیماری ای که باعث فشار غیر قابل تحمل روانی شده است. توجه ویژه به دلایل خاص برای ،خلاصى جستن به زنان داده شده است.

 

 

تعریف بالا در ماده 3 از قانون پناهندگی سوئیس معین می کند چه کسانی ممکن است به عنوان پناهنده به رسمیت شناخته شوند. تعریف پناهنده بر اساس کنوانسیون 1951 ژنو است، توافقنامه مهم بین المللی امضا شده توسط سوئیس و 143 کشور دیگر.

سوئیس همچنین ازامضا کنندگان کنوانسیون حقوق کودک است، که معین می کند که با پناهنجویان جوان چگونه باید رفتار شود.

ثبت شرکت در سوئیس

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس، سوئیس نام رسمی کنفدراسیون سوئیس و برگرفته از تلفظ فرانسوی این کلمه میباشد.از آنجاییکه در سال ۱۲۹۱ اولین استانی که به کنفدراسیون سوئیس پیوست ، سوئیس نام داشت این نام برای این کشوربه یادگار ماند . جمعیت این کشور در حال حاضر بالغ بر ۷٫۵ میلیون نفر میباشد که بیست درصد این جمعیت را خارجیان تشکیل میدهند . ایتالیایی ها ، اتباع یوگوسلاوی سابق و سپس پرتقالیها و ترکها پرتعداد ترین تیره خارجیها محسوب میشوند . این کشور متشکل از ۲۶ استان میباشد که اصطلاحا کانتون نامیده میشود و هر کانتون در امور داخلی خود از خودمختاری نسبی برخوردار هست . زبان رسمی در ۲۰ کانتون آلمانی ، ۵ کانتون فرانسوی و ۱ کانتون ایتالیایی میباشد و لیکن در بعضی از کانتونها مثل فریبورگ ویا گرابوندن بیش از یک زبان رایج است و در کل سوئیس از هر سه زبان به عنوان زبان رسمی نام برده میشود. سوئیس تنها کشور دنیا میباشد که از سه زبان رسمی برخوردار است . آب و هوای این کشور در سالهای اخیر رو به تعادل نهاده و از زمستانهای سرد و سخت کمتر اثری به چشم میخورد . این کشور به طرز با شکوهی در دامنه کوه آلپ قرار گرفته و این مساله باعث پیدایش جذابیتهای خارق العاده ای در این کشور گردیده به طوریکه تفاوت آب و هوا در شمال و جنوب این کشور کاملا محسوس میباشد . این کشور به کشور دریاچه ها نیز مشهور است به طوریکه تعدد و فراوانی دریاچه ها در این کشور کوچک توجه هر بیننده ای را به خود جلب میکند . اقتصاد این کشور نیز به نوبه خود در خور توجه میباشد . در حالیکه پس از به وجود آمدن پول واحد اروپایی ، کشور های این منطق تورم سرسام آوری را تجربه کردند ولیکن این کشور توانست بدور از هرگونه دغدغه خاطری از این پدیده مستثنی بماند .در آمد سرانه مردمان این کشور در حال حاضر ۴۳۰۰۰ دلار آمریکا در سال میباشد و حجم مبادلات تجاری این کشور بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار در سال گذشته بوده بطوریکه از میزان ۳٫۵ میلیارد دلار سهم صادرات به ایران و تنها ۲۰ میلیون دلار واردات از ایران بوده است .
راهنمای کامل مهاجرت به سوئیس
از سال ۱۸۴۸ سوئیس دارای سیستم فدرالی مشابه ۲۳ کشور جهان است. سوئیس دارای یک قوه قانونگذاری بنام مجمع فدرال، یک قوه اجرائی بنام شورای فدرال و یک قوه قضائیه بنام دادگاه عالی فدرال است.
کنفدراسیون سوئیس مرکب از ۲۰ کانتون و ۶ نیم کانتون است. در قانون اساسی این کشور برای کانتون ها سهم قابل توجهی از خودمختاری و آزادی در زمینه اتخاذ تصمیمات سیاسی در نظر گرفته شده است.
راهنمای کامل مهاجرت به سوئیس

۴۶ درصد مردم این کشور کاتولیک، ۴۰ درصد پروتستان و ۷ درصد نیز پیرو سایر مذاهب میباشند. ۷ درصد نیز بدون دین هستند. پیروان تمامی مذاهب در سوئیس از آزادی در عمل به فرایض دینی برخوردارند. دین اسلام پس از کاتولیک و پروتستان سومین دین بزرگ این کشور میباشد. مسلمانان با بیش از ۴۰۰ هزار نفر ۲۰ درصد کل جمعیت خارجیان مقیم و ۴ درصد کل جمعیت سوئیس را تشکیل میدهند.
راهنمای کامل مهاجرت به سوئیس
زوریخ بزرگترین شهر سوئیس است و در ساحل دریاچه زوریخ و در شمال این کشور، جایی که رود لیمات به این دریاچه میریزد واقع شده است قرار دارد. تاریخچه سکونت در این شهر به ۷۰۰۰ سال قبل و زمانی که رومی ها در قرن ۱۵ آن را به نام توریکام میشناختند برمیگردد. امروزه زوریخ از بزرگترین مراکز مالی دنیا محسوب میشود و بیشتر موسسات مالی و بانک ها و همچنین مراکز توسعه و تحقیقات در آن قرار گرفته اند. موزه ها و گالری های هنری و یکی از مهم ترین سالن های تئاتر دنیای آلمانی زبانان در زوریخ سالانه پذیرای توریست های بیشمار است. آب و هوای زوریخ اقیانوسی یا مرطوب قاره ایست و چهار فصل را میتوان در آن تجربه کرد
کشور سوئیس دارای یکی از بالاترین میزان در آمد سرانه در جهان (بالغ بر ۶۰ هزار فرانک) میباشد. دولت این کشور سالیانه حدود ۴ میلیارد دلار را به منظور پرداخت حق بیمه بیکاری هزینه می کند. بطور کلی اقتصاد سوئیس بر مبنای فعالیت های متنوع صنعتی، تجاری و سیستم اقتصاد بازار آزاد استوار است. منابع اقتصادی این کشور، صنعت، کشاورزی، توریسم، بانکداری و بیمه میباشد.

۱- پول رایج این کشور فرانک سوئیس است که هر ۲/۱ واحد آن یک دلار آمریکا است.
۲- خرید از فروشگاههای این کشور راحت و با حفظ احترام مشتری همراه است. اما باید توجه داشت که کلیه فروشگاههای بزرگ و سوپر مارکت های این کشور با تلویزیونهای مدار بسته و کنترلهای مخفی شدید اداره می شوند. بنابراین در هنگام خرید باید کلیه اجناس مورد نیاز را در چرخ دستی و زنبیل های مخصوص خرید قرار داده و سپس به صندوق های پرداخت ارائه و پس از پرداخت وجه در پاکت قرار داد. توصیه میشود که از قرار دادن اجناس در پاکت و یا گرفتن آنها در دست قبل از پرداخت وجه به صندوق اکیدا خودداری گردد تا شائبه سرقت و دزدی به میان نیاید.
۳- در صورت سرقت از فروشگاه ها و سوپر مارکت ها جرائم سنگین و دخالت پلیس و اعزام به دادگاه و تبعات سخت در انتظار مرتکبین است.
۴- هزینه زندگی در این کشور شامل خوراک، پوشاک، هتل و اقامت در سطح اروپا بالاترین نرخ را دارد.
۵- تلفن دفتر هواپیمای جمهوری اسلامی ایران در ژنو ۰۰۴۱-۲۲-۷۴۱۵۲۵۲ می باشد.
۶- در بدو ورود به این کشور چنانچه در برن اقامت نمودید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا نمائید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید.
۷- درخصوص خرید ازفروشگاههای بزرگ این کشور توصیه میگردد تا هنگام خروج نهایی از فروشگاه، رسید خرید را دراختیار داشته باشید تا درصورت کنترل امنیتی و تقاضای رسید بتوانید آن در اختیار مأمورین فروشگاه قرار دهید.
۸- چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.

شانس اخذ اقامت توریستی سوئیس

بطور مثال در صورت احراز شرایط فوق الذکر مثل نامه حساب بانکی ،اسناد ملکی و دیگر مدارک مورد نیاز، اگر در یک خانواده 4 نفره پدر یا مادر خانواده به صورت انفرادی اقدام به دریافت ویزای توریستی سوئیس نمایند، شانس زیادی جهت اخذ ویزای توریستی کشور سوئیس خواهند داشت ولیکن اگر همه خانواده جهت اخذ ویزای توریستی سوئیس به صورت همزمان اقدام نمایند، همه افراد از شانس کمتری در اخذ ویزای توریستی کشور سوئیس برخوردار خواهند بود.

پارامتر دیگری که می تواند شانس افراد را در جهت اخذ ویزای توریستی سوئیس افزایش دهد، حضور یک فرد از اقوام درجه اول فرد( نظیر پدر، مادر، برادر، خواهر و ….) در کشور سوئیس است.

بدین صورت که اگر یکی از اقوام فرد، دعوت نامه ای جهت بازدید وی از ایشان، برای فرد متقاضی ارسال نماید، شانس اخذ ویزای توریستی کشور سوئیس برای فرد، افزایش می یابد.

گفتنی است ویزاهای توریستی در کشور سوئیس همانند سایر کشورهای حاضر در حوزه شینگن، به افرادی که موفق به اخذ ویزای توریستی سوئیس می شوند، مجوز ورود و خروج به همه کشورهای حوزه این پیمان را می دهد. این مطلب بدین معناست که فرد متقاضی ویزای توریستی کشور سوئیس می تواند بدون هیچ محدودیتی وارد کشورهای دیگر اروپا شود و حتی تمام زمان باقی مانده از ویزای توریستی خود را در کشور دیگری سپری نماید.

ویزاهای توریستی در اقصی نقاط دنیا بصورت ویزاهای تک وروده (Single entry) و یا ویزاهای چند وروده (Multiple) به افراد متقاضی اختصاص می یابند. در سال های اخیر کشور سوئیس، همانند دیگر کشورهای حوزه شینگن ویزاهای توریستی خود را بصورت ویزاهای چند وروده به متقاضیان ورود به خاک کشور سوئیس از طریق ویزای توریستی ارائه می دهد.

سوئیس :

این کشور ۷٫۵ میلیون نفر جمعیت و مساحتی بالغ بر ۴۱٬۲۹۰ کیلومتر مربع دارد. سوئیس کشوری است با سیاست جمهوری فدرال و از ۲۶ ایالت تشکیل شدهاست که «کانتون» خوانده میشوند.
پایتخت سوئیس شهر برن است و قطبهای اقتصادی این کشور دو شهر جهانی ژنو و زوریخ هستند. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و درآمد سرانه در این کشور با ۳۹٬۰۰۰ دلار برای هر نفر از بالاترینها در جهان است.
کنفدراسیون سوئیس یکی از کشورهای اروپای غربی است که شهرت جهانیش را مدیون امنیت، ساعت و بانکهای مشهورش است.
سوئیس با کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، اتریش و لیختناشتاین همسایه است.
بر اساس آمارهای بانک جهانی در سال 2007 میلادی سوئیس پنجمین کشور ثروتمند جهان است. این کشور از سال 1815 در هیچ جنگی شرکت نکرد و در طول هر دو جنگ جهانی بیطرف بود.
سوئیس مقر بسیاری از سازمانها و ارگانهای بینالمللی مانند صلیب سرخ، سازمان تجارت جهانی و یکی از دو دفتر اروپایی سازمان ملل متحد است.
قانون اساسی بر اساس نظام فدرالی از سال 1848 در این کشور حاکم شد. این نظام پایهای برای نظام سیاسی کنونی سوئیس است.
آنچه در حال حاضر به عنوان قانون اساسی در سوئیس اجرا میشود در سال 1999 تصویب شد. با این حال قانون اساسی جدید تفاوت چندانی با قانون قدیمی ندارد.
سوئیس کشور کوچکی است که نیمه جنوبی آن را کوههای آلپ اشغال کردهاند. وجود این کوهها و برف فراوان در زمستانهای آن سبب شده پیستهای اسکی سوئیس مشهور باشد.

سیاست در سوئیس
حکومت سوئیس جمهوری است و قدرت اجرایی در دستان شورای هفت نفره فدرال است. نمایندگان مجلس فدرال این هفت نفر را برای دورهای چهار ساله انتخاب میکنند.

ثبت شرکت در سوئیس

در سوئیس هر سال یک نفر رئیس جمهور میشود. این رئیس جمهور و معاونش از میان هفت نفر عضو شورای فدرال انتخاب میشوند.
شورای فدرال همچنین مسئولیت هفت وزارتخانه کشور را نیز به عهده دارد.
سوئیس دو مجلس دارد: مجلس ایالات با 46 عضو که از میان کانتونها (استانها) انتخاب میشوند و مجلس ملی با 200 عضو که برای دورهای چهار ساله انتخاب میشوند.
براساس آخرین تقسیمات کشوری سوئیس از 26 کانتون یا استان تشکیل شده که هر یک زیرنظر نمایندگان قانونگذار منتخب مردم اداره میشوند.
اصل مردم سالاری مستقیم درقانون اساسی فدرال تصریح شده است که حتی در سطوح منطقهای وشهری نیز اعمال میشود.

اقتصاد در سوئیس
تولید ناخالص داخلی این کشور 9/300میلیارد دلار است و درآمد سرانه هر نفر در سوئیس 39 هزار و 800 دلا راست.
سه میلیون و 850 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل میدهند که چهار درصد آنها در بخش کشاورزی، 3/26 درصد در بخش صنعت و 1/69 درصد در بخش خدمات مشغول به کار هستند.
نرخ بیکاری در این کشور 1/3 درصد و نرخ تورم 6/0درصد است.
محصولات صادراتی این کشور شامل ماشینآلات، مواد شیمیایی، آهنآلات، ساعت و محصولات کشاورزی است که به کشورهای آلمان (7/19 درصد)، آمریکا (1/11 درصد)، ایتالیا (8/8درصد)، فرانسه (6/8 درصد)، و انگلیس (8/4 درصد) صادر میشود.
محصولات وارداتی این کشور شامل ماشینآلات، مواد شیمیایی، وسایل نقلیه، آهنآلات، محصولات کشاورزی و منسوجات است که از کشورهای آلمان (7/31 درصد)، ایتالیا (6/10درصد)، فرانسه (10 درصد)، آمریکا (2/6 درصد)، هلند (7/4درصد) و اتریش (3/4درصد) وارد میشود.

مردم سوئیس
هفت میلیون و 554 هزار و 661 نفر در سوئیس زندگی میکنند که میانگین سنی آنها 40.4 سال است. امید به زندگی در این کشور برای زنان 59/83 سال و برای مردان 8/77 سال است.

 

بر اساس آمارهای سال 2001 میلادی 4/0درصد از مردم این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند که شامل جمعیتی در حدود 13 هزار نفر میشود.
65 درصد مردم آن از نژاد آلمانی، 18 درصد فرانسوی، 10 درصد ایتالیایی و باقی از دیگر نژادهای اروپایی هستند. چهار زبان رسمی در این کشور وجود دارد: آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومنش.

ارتباطات در سوئیس
پخش برنامههای رادیویی و تلویزیونی در این کشور زیر نظر تلویزیون ملی کشور است که هفت شبکه تلویزیونی و 18 کانال رادیویی از آن پخش میشود. شبکههای خصوصی صدا و تصویر در بخش محلی فعال هستند.
پنج میلیون و 40 هزار خط تلفن ثابت و هفت میلیون و 418 هزار خط تلفن همراه در این کشور وجود دارد.
تعداد میزبانان اینترنتی سوئیس یک میلیون و 405 هزار است و این کشور چهار میلیون و 360 هزار کاربر اینترنتی دارد. ثبت شرکت در سوئیس