حق پناهندگی شامل چه کسی می شود ؟

حق پناهندگی شامل چه کسی می شود ؟
اگر در صورت بازگشت به کشورتان در معرض خطر کشته شدن، شکنجه و یا سایر تعرضات جدی قرار داشته باشید، می توانید از حق محافظت، که همان پناهندگی است برخوردار شوید.
چنانچه مقامات کشورتان بتوانند شما را مورد پناه و حفاظت خود قرار دهند، یا در نقاط دیگری از کشورتان امنیت داشته باشید،
معمولاً حق استفاده از محافظت در نروژ را نخواهید داشت.
شرایط افرادی که حق برخورداری از محافظت را دارند در معاهدات بین المللی که نروژ نیز موظف به رعایت مفاد آن است ذکر شده است.
۲٫ چه کسی می تواند به دلایل انسان دوستانه اجازه اقامت دریافت کند؟
چنانچه اسحقاق محافظت نداشته باشید مقامات ذیصلاح وضعیت شما را بررسی خواهند کرد تا ببینند که شما شرایط لازم برای دریافت اجازه اقامت به دلایل قوی انسانی یا وابستگی خاص به نروژ را دارید یا خیر. به این حالت، اقامت بر اساس دلایل انسان دوستانه گفته می شود. برای اینکه این نوع اجازه اقامت را دریافت کنید معمولاً باید پاسپورت داشته باشید. اگر پاسپورت خود را به مقامات ذیصلاح ارائه نکرده باشید، این امر می تواند منجر به آن شود که شما با رد تقاضایتان مواجه شوید یا اجازه اقامت محددودی دریافت کنید، که به شما نه حق اجازه اقامت دایم می دهد و نه حق الحاق خانواده.
۳٫ کدام کشور درخواست پناهندگی شما را بررسی خواهد کرد؟
درخواست همه اشخاصی که در نروژ خواستار حفاظت می شوند در خود نروژ مورد رسیدگی قرار نمی گیرد. معاهده همکاری
دوبلین یک توافق میان کشورهای اروپایی است که بر اساس آن درخواست پناه جو فقط در یکی از این کشورها مورد بررسی خواهد گرفت.
درخواست شما در یکی دیگر از کشورهای عضو پیمان دوبلین مورد بررسی قرار می گیرد اگر در آن کشور:
اثر انگشت شما ثبت شده باشد
درخواست پناهندگی داده باشید
ویزا یا اجازه اقامت داشته باشید
فامیل نزدیک داشته باشید
مقامات نروژ معمولاً برای تحقیق و تصمیم گیری در مورد برگرداندن شما به یک کشورامن دیگر به دو تا شش ماه زمان نیاز دارند.

۴٫ کدام مرجع در نروژ به درخواست پناهندگی شما رسیدگی خواهد کرد؟
اداره کل اتباع بیگانه نروژ ) UDI ( بخشی از دولت نروژ است. کارکنان این اداره با شما مصاحبه کرده و در مورد دادن اقامت به شما تصمیم گیری خواهند کرد. اداره کل اتباع بیگانه ) UDI ( تمامی درخواستهای پناهندگی را با دقت بررسی کرده و در هر مورد شرایط خاص آن درخواست را مورد توجه قرار می دهد.
۵٫ روال معمول پس از تقاضای حفاظت چگونه است؟
شما خودتان را به عنوان متقاضی پناهندگی نزد پلیس ثبت میکنید.
پلیس از شما عکس و اثر انگشت می گیرد. آنها درباره هویت شما، مسیر مسافرت به نروژ و به چه دلیل درخواست حفا ظت می کنید سوال می کنند. اگر مدارک شناسایی با خود داشته باشید باید در طی مراحل ثبت آنها را تحویل دهید.
انتقال شما به یک مرکز) کمپ( پذیرش پناه جویان بعد از ثبت شما را با ماشین به یک مرکز پذیرش اولیه خواهند برد. شما چند روز آنجا خواهید بود تا بعدأ به یک مرکز پذیرش موقت دیگر یا یک مرکز پذیرش دائم منتقل شوید. کارکنان این مراکز به شما درمورد حقوق و وظایفی که دارید اطلاعات بیشتری خواهند داد.
از شما آزمایش سل گرفته می شود
در همان روزهای نخست که در مرکز پذیرش اولیه هستید از شما آزمایش سل گرفته میشود. این کار برای همه اجباری است. در صورت داشتن بیماری جدی که نیازمند به معالجه فوری است بهتراست که مراتب را به مرکز درمانی اطلاع دهید.
اگر بر اساس آیین نامه همکاری دوبلین احتمال برگرداندن شما به یکی دیگر از کشورهای اروپایی وجود داشته باشد، بسیار مهم است که این مسئله را ذکر کنید تا اطلاعات صحیح دریافت کنید.
ادارۀ کل اتباع بیگانه نروژ) UDI ( با شما مصاحبه خواهد کرد
مصاحبۀ پناهندگی مهمترین فرصتی است که برای توضیح دادن دلایل خود جهت درخواست حفاظت در اختیار دارید. مصاحبه پناهندگی معمولاً چند ساعت طول می کشد. حوادثی را که پشت سر گذاشته اید با دقت وجزییات کامل توضیح بدهید و بگویید ترس شما از بازگشت به کشورتان چیست. یک مترجم در طول مصاحبه حاضر خواهد بود. مترجم وظیفه رازداری دارد و کاملاً بی طرف است. اگر در فهم مطالبی که گفته میشود، مشکل دارید باید مراتب را سریعأ به مصاحبه کننده اطلاع دهید.
در پایان مصاحبه پناهندگی گزارشی را که بر اساس حرف های شما در مصاحبه تهیه شده است، امضا می کنید. مترجم آنرا برای شما خواهد خواند. اگر مایل هستید چیزی را در این گزارش عوض کنید، باید قبل از امضاء کردن گزارش بگویید.

اطلاعات جدید
چنانچه پس از مصاحبه پناهندگی اطلاعات جدیدی بدست آورید که بتواند در نتیجه درخواست پناهندگی شما تاثیر مهمی بگذارد،
بایستی مراتب را فوراً به ادارۀ کل اتباع بیگانه اطلاع دهید. به آنها توضیح بدهید که چرا قبلاً این موضوع را بیان نکرده بودید.
کارکنان مرکز پذیرش ) کمپ( می توانند شما را در انجام این کار راهنمایی کنند.
منتظر می مانید تا اداره کل اتباع بیگانه UDI پاسخ بدهد
مدت زمانی که ادارۀ کل اتباع بیگانه ) UDI ( برای رسیدگی به درخواست پناهندگی شما صرف خواهد کرد متغیر بوده و می تواند از چند هفته تا بیش از یک سال طول بکشد. اگر زمان زیادی طول بکشد، می تواند دلیلش این باشد که ادارۀ کل اتباع بیگانه UDI در حال بررسی درستی اطلاعات ارائه شده توسط شماست. همچنین ممکن است که UDI مشغول تحقیق در خصوص وضعیت کنونی وطن شما باشد، یا شاید هم به این خاطر است که تعداد زیادی از افراد منتظر دریافت پاسخ از UDI هستند.

اجازه اقامت
اگر اجازه اقامت دریافت کنید، به شما پیشنهاد خواهد شد که در یک شهرستانی سکونت کنید. اطلاعات بیشتر را در مرکز پذیرش دریافت خواهید کرد.
رد تقاضا
در صورت رد درخواست تقاضای پناهندگیتان، حق شکایت دارید. در اینحالت یک وکیل برای کمک به شما داده میشود. وکیلتان جهت تنظیم این شکایتنامه به شما کمک می کند. این کمک حقوقی بصورت رایگان و معمولاً تا پنج ساعت می باشد. شما باید شکایت خود را ظرف مدت سه هفته پس از ابلاغ جواب منفی، ارسال نمایید. بطور معمول می توانید تا زمانی که به شکایت شما رسیدگی می شود در نروژ بمانید، اما اگر ادارۀ کل اتباع بیگانه معتقد باشد که درخواستتان به وضوح بی اساس است اجازه
ماندن را نخواهید داشت.

سیستم آموزشی دانشگاه های لهستان تاریخچه 650 ساله آموزشی با مشخصات حرفه ای بالایی را دارد در نتیجه این مسئله نه تنها برای لهستان بلکه برای بسیاری از کشور های سراسر جهان جایی که روح خلاقیت و مهارت را با خود آورده اند اثبات شده است. اجازه دهید چند مثال بزنیم : ایگناسی دومیکو تحقیقات زمین زشناسی خود را در قرن 19 در شیلی ایجاد کرد. بین سالهای 1872 و 1876 ، ارنست مالینواسکی جهانی را که در بالاترین منطقه ی پرو قرار داشت را خلق کرد. برونیسلا مالینواسکی خالق انسان شناسی مدرن بود. ده جایزه ی نوبل به هنرمندان ، دانشمندان و دیگر شمایل مشهور لهستانی اعطا شد. ماریا اسکلودوسکا کوری یکی از آن چهار برنده ایست که دو بار جایزه دریافت کرده است. تحصیل در لهستان مخصوصاً رشته های پزشکی بسیار پرطرفدار و جذاب است.