تحصیل پزشکی در چک

تحصیل پزشکی در چک

تحصیل پزشکی در چک :این کشور در مرکز و قلب اروپا واقع شده است. جمهوری چک با کشورهای آلمان،اسلواکی، اتریش و لهستان هم مرز می باشد. قرارگیری در این منطقه جغرافیایی طبیعت ویژه ای را به آن هدیه کرده است. در شمال آن کوهستان های کرکونشه و در مناطق جنوبی آن جنگل های وسیع وجود دارد. رودخانه های زیادی در جمهوری چک جاری و راه خود را به سوی دریاهای بالتیک و سیاه باز می کنند. جمهوری چک حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد و شاخص توسعه ی انسانی آن به نسبت سایر کشورهای بلوک شرق در سطح مطلوبی قرار دارد. آب و هوای چک قاره ای است و زمستان هایی سرد و پربرف و تابستان هایی معتدل دارد. جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا و همچنین عضو کشورهای ناحیه شنگن می باشد. هزینه زندگی در شهرهای چک بین 900 تا 1000 یورو در ماه می باشد.

 

دوره های علوم پزشکی در جمهوری چک

تحصیل پزشکی در چک

تحصیل دانشجویان بین المللی در برنامه های پزشکی این کشور سابقه ای دیرینه دارد و این امر تا به امروزنیز ادامه داشته است. دلیل محبوبیت جمهوری چک در جذب دانشجویان بین المللی در رشته های پزشکی شهریه های بسیار مناسب و همچنین سطح جهانی دوره های پزشکی دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی می باشد. رشته هایی که به زبان انگلیسی در دانشگاه های جمهوری چک ارائه می شوند شامل دوره های 6 ساله پزشکی، 6 ساله ی دندانپزشکی، 5 ساله ی داروسازی، فوق لیسانس بینایی سنجی و لیسانس پرستاری می باشند. انتخاب هر یک از رشته ها بسته به هدف داوطلب می تواند انتخابی مطلوب باشد. بیشتر دانشجویان بین المللی در دانشگاه های علوم پزشکی جمهوری چک از کشورهای ایالات متحده، کانادا، انگلستان، آلمان، سوئد و مالزی می باشند. اکثریت دانشگاه های علوم پزشکی جمهوری چک مورد تایید کشورهایی چون ایالات متحده و کانادا می باشند.

معیار پذیرش داوطلبان در دوره های پزشکی دانشگاه های جمهوری چک بر اساس نمرات دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک در طول دبیرستان، سطح زبان انگلیسی و آزمون ورودی می باشد. در برخی دانشگاه ها ممکن است پس از آزمون ورودی مصاحبه ی شفاهی از داوطلب بگیرند. آزمون ورودی شامل سوالات چهار گزینه ای دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک می باشد. داوطلبان برای موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه های علوم پزشکی میتوانند در دوره ی فاندیشن/پیش دانشگاهی شرکت کنند.

تحصیل پزشکی در چک

تحصیل در رشته پزشکی

دلایل تحصیل در رشته پزشکی

دوره ی فاندیشن(پیش دانشگاهی) در جمهوری چک

دوره ی فاندیشن در دانشگاه های جمهوری چک 9 ماه طول میکشد و در طی این دوره دروس زبان چکی، زبان انگلیسی، زیست شناسی، شیمی و فیزیک تدریس می شود. شهریه ی این دوره در دانشگاه های مختلف حدودا 6000 الی 8000 یورو می باشد. شما برای ورود به دوره ی فاندیشن نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید. داوطلبانی که با مدرک دیپلم قصد تحصیل در رشته ی پزشکی را دارند باید بین 18 تا 25 سال باشند. داوطلبانی که مدرک زبان و نمرات بالا در دروس زیست، شیمی و فیزیک دارند ممکن است بدون گذراندن دوره ی فاندیشن و صرفا با دادن آزمون ورودی وارد دوره های پزشکی شوند اما به دلیل ضرورت داشتن ویزای توریستی برای دادن آزمون در چک، داوطلبان ممکن است موفق به دریافت ویزای شنگن برای سفر نشوند.

دانشگاه های جمهوری چک مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران

دانشگاه چارلز (Charles university in Prague)

دانشگاه ماساریک (Masaryk university)

دانشگاه پالاکی (Palacky university in Olomouc)

دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز

این دانشکده قدیمی ترین دانشکده ی پزشکی در اروپای مرکزی می باشد و تاسیس آن به سال 1348 میلادی برمیگردد. دانشگاه چارلز پنج دانشکده ی پزشکی دارد که سه تای آنها که در شهر پراگ قرار دارند مورد تایید وزارت بهداشت و درمان کشورمان می باشند. شرایط پذیرش در این سه دانشکده تقریبا مشابه یکدیگر است و تنها تفاوت در شهریه می باشد. ازمون ورودی این دانشگاه سه بار در سال در ماه های ژانویه، آگوست و می برگزار می گردد.

 

اولین دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز

 • دوره های ارائه شده در این دانشکده: دوره ی 6 ساله ی پزشکی به زبان انگلیسی و دوره ی 5 ساله ی دندانپزشکی به زبان انگلیسی.
 • دوره ی فاندیشن/پیش دانشگاهی: این دوره در دانشکده اول پزشکی چارلز حدود 9 ماه به طول می انجامد (سپتامبر 2018 تا ژوئن 2019). شهریه ی این دوره حدود 6000 یورو می باشد.
 • مدارک صادر شده از سوی این دانشگاه در تمامی کشورهای اروپایی و ایالات متحده پذیرفته می شود.
 • شهریه ها: دوره ی 6 ساله ی پزشکی به زبان انگلیسی 16هزار دلار در سال، شهریه دوره ی 5 ساله ی دندانپزشکی به زبان انگلیسی 16 هزار دلار.
 • داوطلبانی که در پراگ آزمون می دهند هزینه ای بابت آن پرداخت نمی کنند. شرکت کنندگان در آزمون ورودی نتایج خود را در روز آزمون دریافت می کنند و پس از آن مصاحبه نیز می شوند.
 • آزمون ورودی شامل نمره ی منفی نمی باشد. نمونه سوالات زیست شناسی، شیمی و فیزیک را در زیر مشاهده می کنید: نمونه سوالات
 • تمامی دانشجویان سال اول در دانشکده اول پزشکی چارلز از خوابگاه دانشجویی بهره مند می شوند.

 

دومین دانشکده پزشکی چارلز

 • دوره های ارائه شده در این دانشکده: دوره پزشکی 6 ساله به زبان انگلیسی
 • شهریه: دوره 6 ساله پزشکی به زبان انگلیسی بین 12هزار تا 15هزار دلار در سال.

سومین دانشکده پزشکی چارلز

 • دوره های ارائه شده در این دانشکده: دوره ی 6 ساله پزشکی به زبان انگلیسی
 • دوره پیش پزشکی/پیش دانشگاهی: این دوره 5 ماهه بوده و داوطلبان را در دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک، زبان تخصصی و زبان چکی به آمادگی لازم برای آزمون ورودی می رساند. داوطلبان فرم های درخواست برای دوره ی پیش پزشکی/پیش دانشگاهی را باید تا 15 اکتبر 2017 برای دانشکده ارسال نمایند. آخرین مهلت برای ثبت نام و شرکت در دوره ی پیش پزشکی دانشکده سوم چارلز 9 ژانویه 2018 می باشد. دانشگاه درخواست های شرکت در دوره ی پیش پزشکی را از جولای 2017 دریافت می کند.
 • آزمون ورودی به دانشکده پزشکی که پس از گذراندن دوره ی پیش پزشکی داوطلبان می توانند در آن شرکت کنند در تاریخ 25 می 2018 برگزار می شود. این آزمون در بعضی شهرهای کشورهای اروپایی نیز برگذار می شود. شهریه ی این دوره 5هزار دلار می باشد.
 • شهریه: شهریه دوره ی 6 ساله پزشکی به زبان انگلیسی حدود 15هزار دلار می باشد.
 • این دانشگاه برای سال 2017/2018، 60 دانشجو را جذب می کند.

تحصیل پزشکی در چک

 

دانشگاه ماساریک

این دانشگاه در شهر برنو(Brno) قرار دارد. برنو پس از پراگ بزرگترین شهر جمهوری چک می باشد. در این شهر شاهد معماری بی نظیر شهر پراگ و طبیعت سبز آن هستیم.

 • دوره های ارائه شده در دانشگاه ماساریک چک: دکترای 6 ساله پزشکی به زبان انگلیسی، دکترای 5 ساله ی دندانپزشکی، لیسانس 3 ساله ی فیزیوتراپی
 • مدارک صادر شده از سوی این دانشگاه در اروپا، ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر اعتبار دارد.
 • شهریه: دوره ی 6 ساله ی پزشکی سالیانه 13هزار دلار، دوره ی 5 ساله ی دندانپزشکی سالیانه 15 هزار دلار، دوره ی 3 ساله ی فیزیوتراپی سالیانه 9 هزار دلار
 • دوره پیش پزشکی/پیش دانشگاهی: این دوره 5 ماه به طول می انجامد و دانشجویان دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک و زبان چکی را در سطحی عالی فرا می گیرند. شهریه این دوره 8هزار دلار می باشد. این دوره از 16 اکتبر تا 30 مارس برگزار می گردد. داوطلبان برای شرکت در این دوره از یک آوریل تا 30 ژوئن برای پذیرش فرصت دارند.
 • آزمون ورودی دانشگاه: داوطلبان براساس نتایج آزمون خود وارد رشته های پزشکی و دندانپزشکی می شوند. این آزمون درواقع سه آزمون جداگانه می باشد که مربوط به دروس زیست شناسی، فیزیک و شیمی می باشد. هر یک از این سه آزمون از 40 تست پنج گزینه ای تشکیل شده است که داوطلبان برای هر یک از سه آزمون 60 دقیقه فرصت دارند. داوطلبان برای قبولی در رشته ی پزشکی باید حداقل به 60% و برای رشته ی دندانپزشکی به 65%، سوالات پاسخ دهند. آخرین فرصت برای شرکت در آزمون 30 آوریل 2017 می باشد. آزمون ورودی دانشکده پزشکی ماساریک در بعضی شهرهای اروپایی نیز برگزار می شود.

تحصیل پزشکی در چک

 

دانشگاه پالاکی

این دانشگاه در شهر اولوموتس قرار دارد و رشته های پزشکی و دندانپزشکی را در قالب برنامه های 6 و 5 ساله به زبان انگلیسی ارائه می دهد. این دانشگاه همانند سایر دانشگاه های چک سطح علمی قابل قبولی دارد و فارغ التحصیلان آن در طول سالیان گذشته ثابت کرده اند می توانند در آزمون های مطرحی همچون USMLE بدرخشند. این دانشگاه شهریه ی مناسبی دارد و همچنین شهر اولوموتس بسیار ارزان است بطوری که هر دانشجو برای ده ماه هزینه ای حدود 5000 یورو نیاز دارد.

تحصیل پزشکی در چک

شرایط پذیرش در دانشگاه پالاکی

 • زبان: آیلتس 6، تافل 87
 • آزمون ورودی: داوطلبان مستلزم دادن آزمون می باشند که شامل دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک یا ریاضی می باشد. تحصیل پزشکی در چک